GÓRA

Minecraft i jego nieograniczony świat

MinecraftNotch, a więc Markus Alexej Persson, twórca Minecrafta, stwierdził, że początkowo praca nad nim było tylko zabawą. Nie przypuszczał nawet, że Minecraft będzie najpopularniejszą grą na świecie, wokół której powstanie tak ogromna społeczność. Początki Minecrafta sięgają roku 2009. Już w styczniu 2010 roku zarejestrowało się 100000 graczy. Dziś osiągnięto poziom 10000 jego egzemplarzy sprzedawanych w ciągu jednego dnia.

Nie zabraniam swojej córce grać na komputerze, tablecie lub telefonie. Pozwalam jej na to, ale tylko wtedy, kiedy odrobi pracę domową, kiedy nauczy się wierszyka, kiedy przygotuje się na następny dzień do szkoły. Jeśli ma do przeczytania jakąś lekturę, nie gra dopóty, dopóki jej nie przeczyta. Gra jest nagrodą, którą może się cieszyć nie dłużej niż przez godzinę dziennie. Poznałam może dwoje dzieci, które nie uwielbiają Minecrafta. Znają go zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Wymieniają się opowieściami o przygodach, jakie spotykają ich w niekończącej się przestrzeni gry. I co cieszy mnie najbardziej, czytają książki, przedstawiające tajemnice świata Minecrafta. Ponieważ moja córka jest początkującym graczem, zaczyna od „Minecrafta. Poradnika dla początkujących”.

Jest to oficjalny poradnik Mojang, w którym znaleźć można wszystko, co jest potrzebne, aby przetrwać kilka pierwszych dni. Co bardzo ważne, książka rozpoczyna się radami, wyjaśniającymi, co trzeba zrobić, żeby być bezpiecznym w sieci. Znajdziesz w niej też wiele informacji na temat twórców gry i jej historii. Zakończona jest zaś ciekawym wywiadem z Markusem Alexejem Perssonem i Jensem Bergenstenem (Jebem), który w roku 2012 przejął od Notcha stanowisko głównego twórcy Minecrafta. Najważniejsze są jednak rozdziały, które krok po kroku wyjaśniają, jak zachowywać się w nieograniczonej przestrzeni gry. Dzięki poradnikowi dla początkujących nauczysz się podstaw, łącznie z zasadami technicznymi i dotyczącymi sterowania. Wszystko to zostało przeplecione zabawnymi opowieściami wprawnych graczy o ich początkach w świecie Minecrafta. One oraz pojawiające się w tekście rady i ciekawostki, pomogą ci w uniknięciu wielu niebezpieczeństw. Nie bez znaczenia są też ilustracje, które obrazują to, o czym jest mowa w książce.

Minecraft jest grą, która uczy logicznego myślenia i sprawności manualnych. Zaspokaja potrzebę ciekawości, charakteryzującą zwłaszcza młodych jej odbiorców. Jeśli są oni odpowiednio kontrolowani przez dorosłych, jeśli nauczy się ich, co jest w ich życiu najważniejsze, Minecraft może być jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu samemu lub z przyjaciółmi. Przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się w sieci i kontrola rodzicielska, nauczą racjonalnego korzystania z Minecrafta oraz z innych gier w przyszłości.

Mojang, Minecraft. Poradnik dla początkujących, Egmont Polska, Warszawa 2015. Tekst: Stephanie Milton oraz Paul Soares i Jordan Maron. Tytuł oryginału: Beginner’s Handbook. Tłumacz: Maciej Nowak-Kreyer. ISBN: 978-83-281-0873-8. 96 stron. Seria: Minecraft.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz