GÓRA

Miłość w niesprzyjających okolicznościach

Szukacie wielkich miłości w romantycznych powieściach i filmach. A to życie pisze najciekawsze scenariusze. Uczucie, jakie połączyło Wiesławę Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego, wydaje się być nierealne. Zaskakuje swoją siłą w pokonywaniu przeciwności losu. Krótka historia o długiej miłości Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze wzrusza. Ale też przywraca nadzieję w istnienie miłości, która trwa przez całe życie, mimo tak niesprzyjających okoliczności.

Angelika Kuźniak, znana już mi choćby z książki o Zofii Stryjeńskiej oraz reporterka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia – Ewelina Karpacz-Oboładze napisały piękną, wzruszającą – Krótką historię o długiej miłości. To jest opowieść o uczuciu, które połączyło Wiesławę Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego. Ona była łączniczką, a on żołnierzem Polski Podziemnej. Za swą wojenną działalność zostali aresztowani w czasach stalinizmu. Oboje przewieziono do więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej. Od początku grudnia 1947 roku do czerwca 1948 roku siedzieli w sąsiadujących ze sobą celach. Wcześniej się nie widzieli. Rozmawiali ze sobą alfabetem Morse’a. I tak się w sobie zakochali. W 1948 roku zaręczyli się przez ścianę. Pisali do siebie listy. Przekazywali sobie zdjęcia. Mimo braku fizycznego kontaktu, ich miłość nigdy nie przeminęła.

W Krótkiej historii o długiej miłości można przeczytać o tragicznych losach rodzin głównych bohaterów i o okrutnych czasach stalinizmu w Polsce, kiedy to zginęło, w straszliwych męczarniach, wielu niewinnych ludzi. Przeczytacie tu też o wielkiej miłości, jaka nie zdarza się często. Poruszają zebrane w książce listy, opatrzone niewielkim tylko komentarzem, dyskretnym, tak by zbyt wieloma słowami nie zagłuszyć siły uczucia, które połączyło głównych bohaterów. Dopełnieniem tej opowieści są nieliczne zdjęcia, które pokazują zwłaszcza radość z wolności i spotkania już poza więziennymi kratami. Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze pozwoliły wybrzmieć tytułowej długiej miłości. Nie przytłoczyły jej swoim tekstem. Pewne informacje o Wiesławie Pajdak i Jerzym Śmiechowskim zostały dookreślone już poza głównym nurtem opowieści, w dodanym do książki Kalendarium.

Krótka historia o długiej miłości jest opowieścią pełną i prawdziwą. Uderzającą czytelnika prostotą wyrażania uczuć i szczerością obrazowania. Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze nie epatują jednak nieszczęściem bohaterów. Pozwalają jedynie przyglądać się wciąż rosnącej miłości, która zadziwia. Ale też przynoszą wiarę w to, że nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach, może pojawić się uczucie, które jest w stanie przetrwać całe życie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze, Krótka historia o długiej miłości, Znak, Kraków 2018. ISBN: 978-83-240-4125-1. 192 stron.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz