GÓRA

Miłość i wdzięczność

Sekret O'BrienowLisa Genova oczarowała czytelników „Motylem”. Na podstawie tej powieści został nakręcony film z Julianne Moore w roli głównej. Za tę rolę aktorkę nagrodzono Oskarem. „Sekret O’Brienów” bardzo przypomina „Still Alice”. Tym razem tytułowym bohaterom przyjdzie stawić czoło chorobie Huntingtona.

Tytułowy sekret O’Brienów zniszczył spokój ich miejskiego życia. Joe, najstarszy z rodziny, ojciec czworga dzieci i oddany swojemu miastu policjant zauważył, że dzieje się z nim coś złego. Wkrótce okazało się, że jest poważnie chory. Odziedziczył po matce pląsawicę Huntingtona. Jest to neurodegeneracyjna choroba, która stopniowo pozbawia człowieka kontroli nad własnym ciałem i sprawia, że zaczyna on wykonywać szereg niekontrolowanych ruchów, uniemożliwiających mu normalne funkcjonowanie. Jest ona diagnozowana pomiędzy trzydziestym piątym a czterdziestym piątym rokiem życia. Ostatecznie w ciągu od dziesięciu do dwudziestu lat prowadzi do śmierci. W tym czasie pojawiają się na przykład niekontrolowane ataki złości, depresja, utrata zdolności mowy i umiejętności przełykania. Nie ma jeszcze leku na tę chorobę. Postępowanie z pacjentem polega jedynie na łagodzeniu pojawiających się objawów. Lisa Genova umieściła na końcu powieści odezwę, w której zachęca do wchodzenia na swoją stronę internetową i poprzez kliknięcie odpowiedniego przycisku, dokonywania drobnej choć wpłaty, dzięki której będzie można wspomóc projekt badań nad poszukiwaniem lekarstwa na to schorzenie.

„Sekret O’Brienów” jest sprawnie napisaną powieścią, która pokazuje, z jakimi problemami muszą mierzyć się osoby chore na Huntingtona. Z ogromną wprawą pisarka analizuje ludzką psychikę, pokazuje przeżycia zarówno tych, którzy są chorzy, jak i ich zdrowych najbliższych. Wszystko to wzrusza i zmienia spojrzenie na własne życie, ale też na egzystencje innych ludzi. Wiele osób, po przeczytaniu tej powieści, powstrzyma się przed niesprawiedliwymi osądami, przed przypisywaniem innym cech alkoholika czy narkomana, gdy nie będą mieć pewności, co do motywów ich dziwnych zachowań.

W tej książce Lisa Genova powtórzyła schemat, z jakim czytelnik spotkał się w „Motylu”. Poznajemy więc miejską rodzinę. O’Brienowie są niezbyt zamożni, mają czworo dzieci i problemy podobne do tych, których doświadcza czytelnik. Szybko się więc z nimi utożsamia, dlatego też dla niego ogromnym ciosem staje się diagnoza, jaką otrzymał Joe. Traumatyczne przeżycia zostają pogłębione, kiedy bohaterowie dowiadują się, że każde z dzieci ma pięćdziesiąt procent szans na zachorowanie. Synowie i córki O’Brienów stanęli więc przed dylematem, z jakim borykały się dzieci Howland’ów. Muszą zdecydować, czy chcą wykonać testy, by przekonać się, że posiadają gen choroby, czy też pragną żyć w nieświadomości. Powtórzenie tego schematu sprawia, że powieść jest przewidywalna, choć z pewnością tak samo wzruszająca.

Lisa Genova jako doktor nauk medycznych doskonale wie, z jakimi problemami borykają się nieuleczalnie chorzy. Dzięki swoim powieściom ma możliwość przekazywania posiadanej wiedzy medycznej wielu czytelnikom, których uświadamia, edukuje i uczy empatii. „Sekret O’Brienów” uzmysławia, że w najtrudniejszych chwilach najbardziej pomagają miłość najbliższych i wdzięczność. Pisarka po raz kolejny pokazała więc, jak wielką wartość w życiu każdego z nas ma drugi człowiek.

Lisa Genova, Sekret O’Brienów, Filia, Poznań 2015. Tytuł oryginalny: Inside the O’Briens. Tłumaczenie: Joanna Dziubińska. ISBN 978-83-7988-479-7. 448 stron.

Możesz też wesprzeć Polskie Stowarzyszenie Choroby Huntingtona. Na jego stronie znajdziesz też wiele informacji na temat tego schorzenia.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!