GÓRA

Miłość i śmierć

Obietnica gwiezdnego pyłuKiedy człowiek dowiaduje się, że umiera bliska mu osoba, nie wierzy, by coś takiego mogło się wydarzyć. Podejmuje walkę o każdą kolejną minutę jej życia. Mocno się go trzyma, ponieważ zwykle nie jest gotowy na śmierć. Matthew Beaulieu, bohater „Obietnicy gwiezdnego pyłu” Priscilli Sibley, musiał zmierzyć się z wieścią o śmierci mózgowej swojej żony, Elle McClure. Wtedy też dowiedział się, że jego ukochana jest w ciąży. Postanowił więc, że wbrew wszystkim będzie tak długo utrzymywał ją przy życiu, by dziecko mogło się urodzić.

Priscilla Sibley pracuje jako pielęgniarka na oddziale intensywnej terapii noworodków. Doświadczenie, jakie zdobyła w swoim zawodzie, pozwoliło jej na napisanie pierwszej powieści – „Obietnicy gwiezdnego pyłu”. To jest przede wszystkim bardzo wzruszająca opowieść. Nie może być inaczej, kiedy mowa jest o umieraniu kobiety, która do tego jest w ciąży. Wcześniej musiała zmagać się z kilkoma poronieniami i stratą syna podczas porodu. To nie wszystko, co złego spotkało tę bohaterkę. Od wczesnej młodości była jedyną opiekunką młodszego brata, ponieważ ich matka umierała na raka, ojciec zaś był nieustannie pijącym alkoholikiem. Jedynym wsparciem dla tej rodziny był Matt i jego rodzice. On i Elle zakochali się w sobie, kiedy byli nastolatkami. Dziewczyna w wieku piętnastu lat zaszła w ciążę, jednak swoje dziecko poroniła. Mimo, że była genialną astronautką i mogła zrobić oszałamiającą wprost karierę, zrezygnowała z niej, ponieważ chciała wrócić do rodzinnego miasteczka i w nim wieść spokojne życie. Z Mattem rozstawała się kilkakrotnie, jednak ostatecznie oboje zrozumieli, jak bardzo się kochają i postanowili się pobrać.

Kiedy Elle uległa wypadkowi i zdiagnozowano u niej śmierć mózgową, Matt postanowił walczyć o swoje dziecko. Wiedział bowiem, jak bardzo kobieta pragnęła je urodzić. Mimo, że inni członkowie rodziny sprzeciwiali się podtrzymywaniu jej przy życiu, on postanowił, że epitafium wypisane na nagrobku nie będzie jedynym, co pozostanie po Elle. Cierpienie mężczyzny, po stracie ukochanej żony i kolejnych dzieci, jego zmaganie się z rodziną na sali sądowej, opowieści o Elle opisane w jej listach i dziennikach tworzą niezwykle poruszającą powieść, w czasie czytania której, miękną najbardziej nawet twarde serca. Sądzę, że największym atutem tej książki staje się dokonana przez autorkę głęboka analiza psychologiczna głównych bohaterów, którzy w ciągu swojego życia, nieustannie musieli stawiać czoła życiowym traumom. To nie jest łatwa lektura zwłaszcza dla tych osób, które doświadczyły podobnych przeciwności losu.

„Obietnica gwiezdnego pyłu” jest przede wszystkim opowieścią o umieraniu ludzi, marzeń i nadziei. Jest to jednak także historia odradzania się i walki o własne szczęście. Priscille Sibley kazała swoim książkowym bohaterom stawiać czoła największym życiowym traumom, by pokazać czytelnikowi, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. Czasem bowiem nawet śmierć nie oznacza końca istnienia, ponieważ może przynosić odrodzenie.

ObsesjeZachęcam również do czytania mojego artykułu dotyczącego tej książki w Magazynie Obsesje!

Priscille Sibley, Obietnica gwiezdnego pyłu, Świat Książki, Warszawa 2013.Tytuł oryginalny: The Promise of Stardust. Przekład: Dominika Lewandowska. ISBN: 978-83-7943-089-5. 416 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz