GÓRA

Mikołajkowa premiera muzycznych bajek Justyny Bednarek W to mi graj!

Zapraszam na mikołajkowe spotkanie towarzyszące premierze muzycznych bajek Justyny Bednarek, W to mi graj.

4 grudnia o godz. 12:00 w Empik Junior, przy ul. Marszałkowskiej 116/122 wraz z autorką książki pojawi się również znany na całym świecie malarz i ilustrator – Józef Wilkoń. Dowiemy się jak muzyka ilustruje otaczającą nas rzeczywistość, posłuchamy wybranych bajek, a wszystko to w atmosferze przyjemnej dla ucha muzyki.

Było już dziesięć skarpetek, pięć kun, gawron i skrzat. Przyszedł czas na bajki muzyczne – mówi autorka książki Justyna Bednarek. Inspirację do napisania dwunastu opowieści stanowiły najsłynniejsze kompozycje: Chopina, Mozarta, Ravela, Bacha, Bizeta i innych wybitnych kompozytorów muzyki poważnej. To nie tylko biografie a historie o fascynacji muzyką. Autorka przyzwyczaiła czytelników do magii w swoich książkach: tę również zaludniają bohaterowie nie z tej ziemi: skrzydlate zwierzęta, trolle, gadające przedmioty codziennego użytku, zaczarowane kamyki. Tak to już jest z muzyką – żeby jej słuchać, żeby ją grać, śpiewać i układać, trzeba mieć przede wszystkim – co? Słuch, powie ktoś z was. Tak, to prawda. Dobry głos – to też, oczywiście. Ale niczego nie wskóramy bez serca – dopowiada Bednarek.

Ilustracjami zajął się Józef Wilkoń. W swoich pracach artysta zachwyca niezwykłymi technikami. W to mi graj to druga, po Zbuntowanym elektronie książka, do której ilustracje zostały stworzone przy pomocy tabletu. To najnowsze odkrycie artysty. Rewolucję elektroniczną przyjmuję z rezerwą, ma swoje dobre i złe strony, ale stała się faktem. Maleńki telefon komórkowy zmienił całkowicie nasz świat – dlatego tworzę swoje książki w nowy sposób – komentuje rysownik.

Partnerami wydania są: Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Spotkanie autorskie z bajkami muzycznymi W to mi graj
Niedziela, 4 grudnia 2016 r., godz.12:00
Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122, Warszaw

***

w-to-mi-graj_okladkaJustyna Bednarek, W to mi graj. Bajki muzyczne, Poradnia K, Warszawa 2016. Ilustracje: Józef Wilkoń. ISBN: 978-83-63960-45-2. 164 strony.

Bajki muzyczne to zaproszenie do cudownego świata muzyki, w którym królują wrażliwość i fantazja. Mistrzowskie ilustracje Józefa Wilkonia czynią z tej książki unikalne dzieło.

Justyna Bednarek zabiera nas w magiczną podróż do zaczarowanego świata dźwięków. Inspirację opowieści stanowią najsłynniejsze kompozycje muzyki poważnej – Chopina, Mozarta, Ravela, Bacha, Bizeta i innych. Każdą historię wieńczy portret mistrza.

Kto skomponował utwór fortepianowy na pięć rąk? Jak to się stało, że dzieła Jana Sebastiana Bacha zostały ocalone od zapomnienia? Kto pozostawił po sobie ponad 600 dzieł, mimo że żył zaledwie 35 lat? Który kompozytor miał dwadzieścioro dzieci? Czy klapa opery może przyprawić o zawał serca? Czemu genialny muzyk kazał odpiłować nogi od swojego fortepianu? Komu udało się w ciągu roku sprzedać dwa miliony płyt?

Justyna Bednarek dzieli się z nami opowieściami z życia najsłynniejszych twórców muzyki klasycznej, tak, jakby byli to nasi dobrzy znajomi. Dzięki niej stają się bardziej ludzcy i znacznie nam bliżsi. Ale „W to mi graj” to nie tylko biografie najwspanialszych światowych kompozytorów – to opowieść o fascynacji muzyką, jej drobnych przejawach w naszym życiu i marzeniu, by zawsze nam towarzyszyła. Odstające ucho Teodozji słyszy nie tylko burczenie w brzuchu mamy, ale i to, że jajecznica się przypala, a w ogrodzie kiełkują nasiona słonecznika. Później wymyka się na ptasie sejmiki i ogląda świat z lotu nietoperza. Karol dyryguje grą garnka i sprawia, że wszyscy domownicy zaczynają śpiewać, zamiast mówić. Wszystkie czary są po to, żeby zwrócić uwagę na potrzebę i wagę muzyki. Dlatego też w Starym Domu powstaje szkoła muzyczna jak z dziecięcych marzeń. I wszystko jest jak w bajce

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz