GÓRA

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Wychowałam się na książkach o Pippi Astrid Lindgren, serii o Muminkach Tove Jansson i na baśniach. Zwłaszcza Andersena, ale nie tylko. Od dzieciństwa czytam mitologie i poszukuję historii z niepokornymi bohaterami i bohaterkami oraz surrealistycznymi przestrzeniami. Wspólnie z Polską Sekcją IBBY, której jestem członkinią, zachęcamy do świętowania Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. To jest dobry czas na książkowe prezenty, czytanie i zabawę z literaturą.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY). Przesłanie dla dzieci napisała światowej sławy autorka dla dzieci, Margarita Engle ze Stanów Zjednoczonych.  Plakat zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 roku, Roger Mello z Brazylii.

Wiersz Muzyka słów Margarity Engle przetłumaczyła dla polskich czytelników znana wszystkim autorka książek dla dzieci i młodzieży – Katarzyna Ryrych.

 

Muzyka słów

Napisana przez Margaritę Engle

Tłumaczenie: Katarzyna Ryrych

 

Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.

Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

 

Słowa to głośne bębny i flety na stronie,

to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,

szum wodospadów,

rzeki, co płyną przed siebie,

motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

 

Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,

serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,

opowieści – te nowe, historie leciwe,

fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

 

Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,

czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –

opowiadania i wiersze należą do Ciebie.

A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,

pokój, przyjaźń, nadzieja

– zwycięstwo radości.

 

O genezie wiersza i tegorocznego plakatu oraz wszystko o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci przeczytacie na stronie PS IBBY.

Autorką polskiego plakatu jest Dorota Wojciechowska – Danek

 

Świętujcie razem z nami!

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz