GÓRA

Między walizkami, czyli o smakowaniu życia z zachwytem

Felietony z Między walizkami Pauliny Wilk przyciągają wnikliwością opisywania codzienności, stawianiem trafnych diagnoz i dużą dozą wrażliwości w podchodzeniu do spraw najtrudniejszych. Publicystka pisze o podróżach, religii, swoich najbliższych i najważniejszych problemach współczesnego świata.

Teksty zamknięte w Między walizkami, publikowane były wcześniej w miesięczniku W drodze. Powstawały w latach 2014-2017. Są komentarzem do rzeczywistości, która jest mi dobrze znana. Mamy z Pauliną Wilk podobne wspomnienia z dzieciństwa, podobnie patrzymy na wieś naszych przodków, religię i na wiele z istotnych problemów współczesności. Najbliższy jest mi tekst Czego nie słychać. Pojawia się w nim babcia, która prosi o zaplecenie cienkich, siwych włosów w warkoczyki i upięcie ich pod chustką. Przypomniała mi się intymność tej chwili, kiedy siedziałam przy swojej, nieżyjącej już babci, która podobnie się czesała. Takich wzruszających felietonów znalazłam w Między walizkami więcej.

Paulina Wilk pisze o podróżach, także tych zapamiętanych z dzieciństwa, jak z tytułowego felietonu Między walizkami. Dużo miejsca poświęca również swoim lekturom. Podróże i czytane książki stanowią klamry, w których zamknięte zostają komentarze dotyczące codzienności. Paulina Wilk z uważnością przygląda się otaczającej ją rzeczywistości. Wskazuje na duże znaczenie szczegółów, małych rzeczy. Ale pisze też o sprawach fundamentalnych. Opowiada o religiach, spotykanych na swojej drodze kulturach, ich unifikacji i zanikaniu oryginalności znanych sobie przestrzeni. Dziś wszędzie jest podobnie. Zaciera się granica pomiędzy wsią i miastem. Dlatego też tak często w Między walizkami mowa jest o elementach niezmiennych, charakterystycznych dla konkretnych miejsc i ludzi. I co chyba najistotniejsze, w felietonach Pauliny Wilk najważniejszy jest człowiek. Autorka pochyla się nad nim i czyni go centrum każdej z opowieści.

Dobrze więc, że zebrano felietony pisarki w jeden tom. Między walizkami przede wszystkim trzeba zabrać w podróż. Paulina Wilk uczy przyglądać się ludziom i miejscom z uwagą, która pozwoli na znalezienie ich prawdziwego piękna. Koniecznie też sięgnijcie po felietony publikowane wciąż w miesięczniku W drodze.

Paulina Wilk, Między walizkami, W drodze, Poznań 2017. ISBN: 978-83-7906-146-4. 176 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz