GÓRA

Matematyka też może być dobrą zabawą!

KG1_MatematykaWszyscy, którzy sięgają po książeczki z serii Czytam sobie, z przyjemnością czytać będą podzielone na trzy poziomy tomiki – Liczę sobie. Dzięki nim rozwijać można umiejętności matematyczno-logiczne odbiorców będących w wieku od 4 do 9 lat. Obcowanie z tekstami literackimi znanych pisarzy współczesnych, połączone zostało tu z nabywaniem umiejętności kreatywnego myślenia i działania. Wszystko to motywuje do dalszych poszukiwań, samodzielnego pogłębiania wiedzy i dostrzeżenia, że nauka nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie, może być doskonałą zabawą.

W serii Liczę sobie połączono spełniające oczekiwania odbiorców, ciekawe opowiadanie i świetne ilustracje z zadaniami, które opracowała metodyczka i pedagog, ekspertka nauczania początkowego oraz psychologii rozwojowej dzieci – Anna Boboryk. Seria ta jest też rekomendowana przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki. Podczas czytania kolejnych z należących do niej tomów, odbiorcy mogą rozwiązywać zadania, które w jakiś sposób wiążą się z tekstem. Dzięki temu nie tylko można nauczyć się logicznego myślenia i nabyć wiedzę matematyczną. Zamieszczone w książkach ćwiczenia pokazują, jak aktywnie obcuje się z tekstem literackim. Przecież prócz zadań ściśle matematycznych, pojawiają się też propozycje porządkowania obrazków ze zdarzeniami opisanymi w książce, charakteryzowania postaci, wymyślania własnych wersji zdarzeń i bohaterów, a także ilustracji. Po zakończeniu opowiadania, przedstawiana jest sylwetka wybranego naukowca. Nie znajdziesz tu jednak nudnego biogramu, ale zabawną historyjkę, dzięki której czytelnik uświadamia sobie, że każdy z tych wybitnych ludzi był kiedyś dzieckiem, bardzo podobnym do niego samego. Nie zabrakło tutaj również naklejek i innych, motywujących do działania dodatków.

F2_MatematykaKról Gromoryk i zagadkowy smok Wojciecha Widłaka jest intrygującą opowieścią, w której tytułowy władca śni o walce ze straszliwym smokiem. Najbliżsi muszą rozszyfrować zagadkę ekscentrycznego zachowania króla. Zastanawiać będzie ich później również dziwne zachowanie przygarniętego kota, ale to już historia na kolejną książkę… Opowiadanie dookreślone zostaje przez, doskonale oddające nastrój opowieści, ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło. Tom ten należy do poziomu pierwszego serii Liczę sobie. Matematyka została sprowadzona tutaj do zadań, dzięki którym dzieci uczą się dostrzegania regularności i powtarzalności w ich najbliższym otoczeniu.

Fredek i jeden do pary Zofii Staneckiej dla wielu z małych czytelników będzie pierwszą opowieścią science fiction. W niej to bowiem Fryderyk Epsilon Dwudziesty przybywa na Ziemię, by stać się przyjacielem Jagody. Dzięki nowej, kosmicznej znajomości dziewczynce udaje się uporać z poczuciem osamotnienia, jakie nieustannie towarzyszyło jej wśród najbliższych. Intrygująca opowieść wzbogacona została o ilustracje Marty Szudygi. Tom ten należy do poziomu drugiego serii Liczę sobie. Książeczki do niego należące uczą liczenia oraz zapisywania działań na liczbach, orientacji w przestrzeni, określania kolejności zdarzeń, a także myślenia przyczynowo-skutkowego.

S3_MatematykaSzczurki chwytają życie za ogon Rafała Witka to ciekawa opowieść o uczciwości. Bohaterami są szczury, które pragną udać się w podróż życia. Wybierają Sardynię. Nim jednak tam docierają, wykazać muszą się sprytem i zdolnościami matematycznymi. Na miejscu okazuje się również, że nic tak nie poprawia nastroju, jak oddanie komuś tego, co do niego należy. Ponieważ mamy tu do czynienia z trzecim poziomem trudności matematycznych, czytelnik musi rozwiązać zadania nieco bardziej skomplikowane. Proponuje się mu wykorzystywanie zasad matematycznych do obliczeń pieniężnych na dużych już liczbach. Trzeba przy tym wykazać się umiejętnością myślenia kombinatorycznego podczas rozwiązywania najróżniejszych ćwiczeń i łamigłówek. Odbiorca uczy się tu także wyciągania wniosków na podstawie wcześniej zebranych informacji. Formułuje on problemy i poszukuje ich rozwiązania. Ta opowieść podróżnicza zilustrowana została przez Daniela de Latoura.

Seria Liczę sobie zaprasza przede wszystkim do zabawy z matematyką i dobrą literaturą. Proponowane pod tekstami zadania, pozwalają uczyć się aktywnego obcowania z lekturą, dzięki czemu zapamiętuje się wiele szczegółów, umie się porządkować wydarzenia i charakteryzować postacie, wymyślać własne historie oraz, co najistotniejsze – nabywa się umiejętności twórczego działania i myślenia. Po przeczytaniu tej serii, matematyka w szkole nie będzie nudzić. Będzie motywować do samodzielnego rozwiązywania problemów i mierzenia wyżej niż inni!

Żeby przekonać się, jak ciekawą serią jest Liczę sobie, rozwiąż zadanie z poziomu 1.

licze_ciwczenia_p1_01

Więcej ćwiczeń do pobrania na stronie Akcja Czytam sobie!

Wojciech Widłak, Król Gromoryk i zagadkowy smok, Egmont, Warszawa 2015. Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło. Zadania i zabawy matematyczne przygotowała: Anna Boboryk. Seria: Liczę sobie. Edukacyjny Egmont. ISBN: 978-83-281-0552-2. 32 strony.

Zofia Stanecka, Fredek i jeden do paryEgmont, Warszawa 2015. Ilustrator: Marta Szudyga. Zadania i zabawy matematyczne przygotowała: Maria Środoń. Seria: Liczę sobie. Edukacyjny Egmont. ISBN: 978-83-281-0554-6. 32 strony.

Rafał Witek, Szczurki chwytają życie za ogonEgmont, Warszawa 2015. Ilustrator: Daniel de Latour. Zadania i zabawy matematyczne przygotowała: Anna Boboryk. Seria: Liczę sobie. Edukacyjny Egmont. ISBN: 978-83-281-0556-0. 64 strony.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz