GÓRA

Marzycie o takich wakacjach!

Wakacje na medalNawet jeśli wakacje już dawno się skończyły, nie możecie zapomnieć o „Wakacjach na medal” Agnieszki Byrskiej. Jest to opowieść, w której czytelnicy mogą wiele dowiedzieć się o przyjaźni, pomocy niesionej drugiemu człowiekowi i o dawaniu drugiej szansy tym, którzy na tę szansę pozornie nie zasługują. Jest to jednak przede wszystkim pełna wakacyjnych przygód i pachnąca wiejskim powietrzem powieść przygodowa dobra na każdą porę roku.

Agnieszka Byrska w „Wakacjach na medal” opisała wieś, jaką mam we wspomnieniach z dzieciństwa. Czytając tę książkę, przypominałam sobie nastrój panujący w rodzinie, kiedy przyjeżdżają do niej kuzyni i siostrzeńcy, kiedy dom wypełnia gwar rozmów i głośne śmiechy wielu ludzi. Wszyscy wspólnie dzielą się obowiązkami, czas pracy jest przepleciony zabawą, wycieczkami do lasu, pływaniem w jeziorze lub rzece. To jest niepowtarzalny nastrój, którego nie da się łatwo opisać komuś, kto nigdy nie był w wakacje na wsi. Tosia i Mateusz Jagodzińscy myśleli, że lato spędzą w mieście. Dopiero przeprowadzili się wraz z rodzicami do nowego mieszkania i na nowe osiedle. Mama małych bohaterów spodziewała się dziecka, więc oczywiste było to, że nie mogą się wspólnie wybrać na urlop. Okazało się jednak, że będą mogli wyjechać na wieś do rodziny mieszkającej w Borach Tucholskich. Tosia i Mateusz byli zachwyceni. Wraz ze swoim niesfornym psem, Bemolem, znaleźli się więc u cioci i wujka, spędzając u nich niezapomniane wakacje.

„Wakacje na medal” polecam szczególnie tym, którzy nigdy nie byli na wsi i wahają się, by się tam wybrać. Po przeczytaniu tej książki, znikną wszelkie wątpliwości. Ci zaś, którzy już wieś dobrze znają, mogą przypomnieć sobie, jak wiele daje wypoczynek w zgodzie z naturą. Agnieszka Byrska pięknie też opowiedziała o przyjaźni, jaka może się narodzić pomiędzy wydawałoby się różnymi i obcymi dla siebie ludźmi. W jej powieści możecie też odnaleźć wiele fragmentów, w których pokazała, co daje człowiekowi niesienie pomocy innym ludziom i ile wysiłku trzeba włożyć w to, by wybaczyć rówieśnikowi i dać mu drugą szansę, mimo, że pozornie na nią nie zasługuje. Jednak jeśli się to uczyni, można nie tylko uratować komuś życie, bo także zyskać oddanego przyjaciela. W pokazywaniu tych ważnych dla nas wartości, tkwi największa wartość tej książki. Choć nie można zapominać i o tym, że jest to również ciekawa i pełna zabawnych zdarzeń wakacyjna powieść przygodowa.

Agnieszka Byrska stworzyła piękną opowieść o tym, jak wiele człowiek może dać człowiekowi. To jest optymistyczny tekst, który przywraca wiarę w dobro tkwiące w ludziach, nawet tych, którzy wydają się być źli. „Wakacje na medal” przywołują też przepełnione miłym, rodzinnym nastrojem obrazy lata spędzanego na wsi, na świeżym powietrzu, wśród zwierząt i lasów. Są również pełną zabawnych sytuacji powieścią wakacyjną, którą można czytać z równym zainteresowaniem o każdej porze roku.

Agnieszka Byrska, Wakacje na medal, Skrzat, Kraków 2014. Ilustrator: Agnieszka Semaniszyn-Konat. Seria wydawnicza: Zagadkowa Seria. ISBN: 978-83-7915-036-6. 320 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!