GÓRA
Marzi

Marzi – PRL oczami dziecka

Dzisiaj dzieciom bardzo trudno jest zrozumieć, jak żyło się w Polsce w latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia. PRL jest przez nie widziany, jak alternatywna, nierzeczywista przestrzeń, pełna absurdów i trudnych do wyjaśnienia wydarzeń. I o ile nam rodzice nie chcieli objaśniać świata, w którym żyliśmy, my chcielibyśmy opowiedzieć naszym dzieciom, jak wyglądała codzienność w komunistycznej Polsce. Pretekstem do rozpoczęcia takiej opowieści jest świetny komiks Marzeny Sowy i Sylvaina Savoi - Marzi.

Wielu z Polaków tęskni za PRL-em. Z sentymentem opowiada o tym, co było kiedyś i jak kiedyś było dobrze. Ja bym jednak nie zapominała o tym, czym w rzeczywistości był ten system polityczny, jak niewolił oraz ograniczał ludzi. I nie chciałabym do niego wracać. Bardzo wyraźnie i poruszająco pisze o tym Marzena Sowa w Marzi. Współautorka komiksu mówi, że główna, tytułowa bohaterka jest nią samą. Wspomnienia dziewczynki są opowieścią o życiu Marzeny Sowy i wielu z nas, bo codzienność dzieci w komunistycznej Polsce była niemal dla wszystkich taka sama. Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają to jest tom pierwszy cyklu zbierającego wydane wcześniej, pojedyncze zeszyty. W tym zbiorze znajdziecie – Dzieci i ryby głosu nie mają, Jak w niebie, tak i na ziemi, Opornik oraz Hałasy dużych miast.

Marzi

Polska w latach 80.

Marzi jest kilkuletnią dziewczynką, która żyła w latach osiemdziesiątych w komunistycznej Polsce. Opowiada ona o codzienności w PRL-u, dobrze znanej, bo podobnej do doświadczenia wielu z nas, których dzieciństwo lub młodość przypadały na ten sam okres w dziejach naszego narodu. I choć jest to opowieść mało optymistyczna, przepełniona rozczarowaniami i trudnościami, warto ten komiks podsunąć dzieciom albo po prostu – zaprosić je do wspólnego czytania i oglądania oraz do rozmowy o naszym dzieciństwie, ale też ważnym momencie w historii Polski. Sylvain Savoia i Marzena Sowa bardzo obrazowo pokazali, czym były kolejki, kartki na produkty i jak w ogóle wyglądały zakupy w komunistycznej Polsce. Nie zabrakło tu także opowieści o tym, jak ludzie mieszkali, gdzie pracowali, jak wygladała szkoła i zabawa. Ze strzępków rozmów dorosłych Marzi buduje historię powstania Solidarności, mówi o strajkach i smutnych ludziach, którzy z dnia na dzień byli coraz bardziej niezadowoleni i skłonni do podejmowania jakichkolwiek działań, zmierzających do obalenia komunizmu. Ale najważniejsze nie było przeznaczone dla uszu dzieci. Bo dzieci i ryby głosu nie mają, muszą jedynie biernie godzić się na wszystkie z otaczających je absurdów.

Marzi

Świat dorosłych mnie przerasta

Dla mnie Marzi jest przede wszystkim opowieścią o braku zrozumienia i o osamotnieniu dzieci w totalitaryzmie. Ich rodzice, walczący codziennie o przetrwanie, stojący kilkanaście godzin w kolejkach, aby przynieść do domu chociaż kawałek mięsa, zapominali o podstawowych potrzebach swoich córek i synów. Dzieciom niczego nie wyjaśniano, pozostawiano je z ich strachem, codziennym rozczarowaniem i zwątpieniem. Wychowanie opierało się na przymusie, krzykach i braku jakiejkolwiek czułości. Dla wrażliwej Marzi wszystko to było zbyt trudne. Dlatego też zawsze marzyła o wyjeździe z Polski. Marzi doceniam przede wszystkim za umiejętność pokazania dziecięcych emocji i poruszenia nimi czytelnika. Ważne są fakty, precyzyjne opisanie codzienności, ale nie znalazłam jeszcze takiej książki, która pokazywałby tak wyraźnie i przejmująco przeżycia dzieci, żyjących w komunistycznej Polsce.

Marzi - Dzieci i ryby głosu nie mają

PRL to i dla współczesnych dorosłych przeszłość, do której nie chce się wracać. Można z sentymentem opowiadać o różnych absurdach lat osiemdziesiątych, ale nigdy nie można zapominać, jak trudny to był czas i jak wiele nam, Polakom, wtedy odebrano. Doskonale opowiada o tym Marzi. Komiks Sylvaina Savoi i Marzeny Sowy powinien znaleźć się w każdej domowej biblioteczce. Jego bardzo atrakcyjna dla młodego odbiorcy forma zachęci do czytania i zmotywuje do zadawania pytań oraz podejmowania dyskusji na temat ludzkiej wolności.

Szczegółowe informacje

Scenarzysta:Marzena Sowa
Tytuł:Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają. Tom 1
Wydawnictwo:Egmont
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2018
Ilustracje:Sylvain Savoia
Tłumacz:Marzena Sowa
ISBN:978-83-281-3521-5
Strony:80
Seria:MARZI

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz