GÓRA

Marcin Wicha dla dzieci

Jako dorosły wielbiciel tekstów Marcina Wichy przeznaczonych dla starszych czytelników, zachęcam do sięgnięcia po Niezwykłą historię Sebastiana Van Pirka. To jest mądra opowieść o tym, że czasem odmienność bywa uciążliwa. Ale po spotkaniu z mądrą osobą, może stać się atutem.

Jeśli czytaliście Rzeczy, których nie wyrzuciłem, wiecie, że Marcin Wicha jest wrażliwym i wnikliwym obserwatorem otaczającego go świata. Jest pisarzem, który w poruszający sposób potrafi opowiadać o własnych emocjach i przeżyciach. Taki też jest jako twórca książek dla dzieci. Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka jest opowieścią o małym wampirze, który znacznie różni się od swoich rówieśników. Jego ojciec ubolewa nad tym, że jego syn nie posiada kłów. Mama ciągle łudzi się, że kły w końcu wyrosną i jej syn kiedyś jeszcze będzie normalny. Ale jak się okazuje, ten mankament doskonale oddaje spokojną i pozbawioną krwiożerczości naturę Sebastiana. Dopiero spotkanie z prawdziwym mędrcem, pozwoli Sebastianowi odnaleźć sens życia i uwolni go od kompleksów.

Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka jest więc mądrą, motywującą do poszukiwania własnej drogi życiowej, historią. Książka należy do serii Poczytaj ze mną, dzięki której dzieci poznają różne gatunki literackie i która stanowi zachętę do wspólnego czytania z rodzicami. Opowieść o Sebastianie Van Pirku jest wprowadzeniem małych czytelników do tekstów biograficznych i autobiograficznych. Jestem więc pewna, że odbiorcy serii Poczytaj ze mną nie będą mieli żadnych trudności z poznawaniem podstawowych zagadnień z teorii literatury w szkole.

Jeśli przeczytacie Niezwykłą historię Sebastiana Van Pirka wspólnie ze swoimi dziećmi, zrozumiecie, jak ważne jest wspieranie ich indywidualizmu. Mali odbiorcy przekonają się, że nie trzeba za wszelką cenę dążyć do normalności i nie należy przejmować się opiniami innych ludzi. Najważniejsze, żeby odnaleźć własną pasję i dostrzec w sobie to, co najlepsze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marcin Wicha, Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka, Egmont, Warszawa 2018. Ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka. Seria: Poczytaj ze mną. Literacki Egmont. ISBN: 978-83-281-2984-9. 48 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz