GÓRA

Małe pszczoły w wielkim formacie

pszczolyPszczoły nie mają dziś lekkiego życia. Człowiek uśmierca całe ich rodziny, zagrażając tym samym także i sobie. Życie bez pszczół nie jest możliwe i nie pomogą tu z pewnością nawet tworzone w naukowych ośrodkach robopszczoły, podobne do Robobees z Uniwersytetu Harvarda. Piotr Socha w pięknie wydanej i zilustrowanej, wielkoformatowej książce, Pszczoły, opowiada o niesamowitych stworzeniach, uświadamiając czytelnikom, jak wielką rolę odgrywają w ich życiu.

Pszczoły robią wrażenie już swoim wyglądem. Duża książka i piękne ilustracje wykonane przez Piotra Sochę, zachęcają przede wszystkim do ich oglądania. Można uznać, że tekstu jest tutaj niewiele, ale są to tylko pozory. W książce opisano życie pszczół we współczesności oraz ich dzieje. A jest o czym opowiadać, bo mieszkają na Ziemi od 100 milionów lat. Dzięki tej książce dowiedzieć można się też o pracy pszczelarzy i bartników, o roślinach i ich zapylaniu, o ulach, zwierzętach, których istnienie w jakimś stopniu jest z pszczołami związane czy choćby o właściwościach miodu, od tysiącleci wykorzystywanego również w celach leczniczych.

Piotr Socha wzbogaca więc wiedzę czytelników na temat pszczół, ale też odpowiada na potrzeby estetyczne odbiorców, tworząc piękne, dookreślające przedstawiane informacje, ilustracje. Książka przeznaczona jest dla dzieci, które ukończyły już szósty rok życia, co jest ważne ze względu na przedstawianą treść, zawierającą fragmenty przeznaczone dla starszych odbiorców. Ilustracje śmiało można pokazywać mniejszym czytelnikom, którzy zachwycać będą się ich kolorystyką i niepowtarzalnym stylem tworzącego je artysty. Pszczoły są też interesującą książką edukacyjną, którą można śmiało wykorzystać na zajęciach z przyrody.

Piotr Socha zaprasza czytelników do tajemniczego świata pszczół. Zachęca do poznawania ich zwyczajów i opowiada o ich roli w życiu ludzi oraz zwierząt od czasów pojawienia się na Ziemi dinozaurów. Czytanie i oglądanie Pszczół dostarcza wielu emocji i pozwala przede wszystkim zrozumieć, jak ważne jest chronienie pszczół przed wyginięciem.

pszczoly_fragm

Piotr Socha, Pszczoły, Dwie Siostry, Warszawa 2015. Ilustracje: Piotr Socha. Opracowanie tekstu: Wojciech Grajkowski. ISBN 978-83-63696-55-9. 72 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz