GÓRA

Małe nie może się bać!

Stina Wirsén rozczula małych czytelników charakterystycznymi dla swej twórczości postaciami. Z jej książek przemawiają do odbiorców zastępy budzących sympatię stworków, narysowanych cieniutkim konturem, wypełnionym kolorem, jakby namalowanym kredką przez dziecko. Tak łatwo się z nimi utożsamić. Są takie jak dzieci. Nie zawsze posłuszne, są kreatywne i ciągle zadziwione światem. Poznają go na swój - naiwny czasem - sposób. Takie jest też Małe.

Małe jest wzruszającą opowieścią o przemocy i o poszukiwaniu ocalenia. Małe ma rodziców, którzy nieustannie się kłócą. W domu Małego wybuchają coraz większe awantury. Ostatecznie opiekunowie rozstają się, zatapiają we własnej rozpaczy. Małe się boi. Małe czuje się osamotnione. Nikt go nie pociesza. Zresztą jak można pocieszyć dziecko, które żyje w takim otoczeniu.

Stina Wirsén w niezwykle obrazowy sposób pokazuje emocje towarzyszące dziecku, które stoi w centrum awantury najbliższych. Trudno znaleźć równie mocno przemawiającą do młodych czytelników książkę, w której opowiedziano o życiu w dysfunkcyjnej rodzinie. Dodam tylko, że Małe zostało uratowane. Stina Wirsén pisze: Jest więcej małych, którzy boją się w domu. Jeśli się o tym opowie, znajdą się duzi, którzy pomogą. 

Dlatego też powstała ta książka. Żeby pomóc żyjącym w strachu małym. Żeby pokazać im, że nie powinni się bać, że są duzi, którzy są w stanie im pomóc. Sięgnijcie po tę książkę, przeczytajcie ją z dziećmi, żeby mogły zrozumieć, jak ważne jest bezpieczeństwo w domu oraz żeby umiały szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Szczegółowe informacje

Autor:Stina Wirsén
Tytuł:Małe
Tytuł oryginalny:Liten
Wydawnictwo:Zakamarki
Miejsce:Poznań
Tłumaczenie:Katarzyna Skalska
Rok wydania:2020
Ilustracje:Stina Wirsén
ISBN:978-83-7776-178-6
Strony:36

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz