GÓRA

Magia przyjaźni

Dzielny FryderykKażdy opiekun zwierzęcia marzy o tym, by przemówiło ono ludzkim głosem. Jak pokazuje to Holly Webb w swojej serii powieści dla młodych czytelników, „Animal Magic”, by mogło tak się stać, potrzebna jest magia. Nie potrafimy czarować, ale możemy stać się na chwilę choć częścią magicznego świata zwierząt, czytając kolejną z opowieści pisarki, „Dzielny Fryderyk”.

Jest to siódmy tom serii „Animal Magic”. Główna bohaterka, Lotka, jej przyjaciółka Olga i mała myszka, Fryderyk, wzięli udział w szkolnej wycieczce. Dziewczynki nieustannie wpadały w kłopoty, do czego skutecznie przyczyniała się okrutna Sara, która tym razem nie przeczuwała, jaką niespodziankę szykuje jej rozzłoszczony Fryderyk.

Mój FryderykW „Dzielnym Fryderyku”, podobnie jak w innych tomach serii, Holly Webb opowiedziała o przyjaźni, jaka może narodzić się pomiędzy człowiekiem i jego pupilem. Pokazała ogromną tęsknotę jamniczki Soni, która musiała rozstać się na pewien czas ze swoją opiekunką. Dzięki temu czytelnik może przekonać się, że zwierzętom także brakuje ich ludzkich przyjaciół, kiedy tylko ci gdzieś wyjeżdżają. Nie jest to jednak jedyny wątek jaki znaleźć można w tej opowieści. Wiele powiedziano na temat szkolnej agresji i osamotnienia, jakie może odczuwać młody człowiek, kiedy traci któregoś z rodziców. Po raz kolejny także pisarka udowodniła, że przyjaźń ludzi i zwierząt pomaga uporać się z każdą przeciwnością losu.

„Animal Magic” polecam wszystkim młodym czytelnikom. Obowiązkowo seria ta powinna znaleźć się w rękach tych, którzy kochają zwierzęta. Dzięki kolejnym jej tomom spostrzegą oni, że nie trzeba być czarodziejem, by zauważyć niezwykłą moc przyjaźni, jaka łączy człowieka i jego pupila. Więź pojawiająca się między nimi, chroni przed samotnością i pomaga w walce z wszelkimi trudnościami.

Zobacz zapowiedź serii Animal Magic:

Holly Webb, Dzielny Fryderyk, Znak emotikon, Kraków 2014. Tytuł oryginału: Animal Magic: Mousemagic. Przełożyła: Dorota Gruszka. ISBN: 978-83-240-2821-4. 160 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz