GÓRA

Magia, o jakiej marzy każde dziecko

Potrzebujesz magii, o jakiej pisze Katarzyna Ryrych. Sąsiadki, która jest czarownicą i pomaga uporać się z najtrudniejszymi problemami. Dr A. Kuli, czarnoksiężnika-wampira, który potrafi uzdrawiać zwierzęta. Kwiatu paproci, dzięki któremu można wyleczyć przyjaciela ze śmiertelnej choroby. I ciasteczka, które pozwoli Twojemu ojcu wyjść z nałogu. Osiedle przy Łopianowym Polu jest przestrzenią, w której chciałoby żyć każde dziecko. Jest miejscem, gdzie urzeczywistniają się najbardziej nierealne dziecięce wyobrażenia.

Łopianowe pole otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii literatura dziecięca w konkursie na Książkę Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY. Kiedy przeczytałam tę opowieść, nie miałam żadnych wątpliwości, że werdykt jury był słuszny. Katarzyna Ryrych stworzyła przestrzeń, którą dobrze znamy z dziecięcych zabaw, rysunków i opowiadań. To świat wyjęty wprost z wyobraźni małych odbiorców literatury. Jest w niej czarownica i czarnoksiężnik. Gadający kot, magiczne eliksiry i potrawy. Wszystko jest jak z bajki, ale jak to w bajce bywa, nie wszyscy mają dostęp do wiedzy tajemnej.

Mieszkańcy osiedla przy Łopianowym Polu nie są może zamożni, jak ci, mieszkający na Strzeżonym, ale są dobrzy, znają wartość przyjaźni i miłości. Potrafią świetnie bawić się bez komórek, tabletów i komputerów. Dzięki temu, na podwórku, podczas wspólnie spędzonego czasu, świetnie się poznają i ze sobą zaprzyjaźniają. Nie przeszkadza im, że nie mają najnowocześniejszego placu zabaw, tylko oponę na sznurku. Nie wstydzą się brzydkiego śmietnika i nieco obdrapanych domów. Wartości materialne mają dla nich znaczenie drugorzędne.

Katarzyna Ryrych przypomina swoim czytelnikom o zabawach na podwórku i spontanicznej, szczerej radości, jaka wytwarza się podczas ich trwania. Łopianowe pole jest opowieścią o wielkiej mocy dziecięcej wyobraźni, która pomaga pokonać najtrudniejsze problemy. Jeśli więc czasem będziesz mieć dość rzeczywistego świata, wejdź do magicznej przestrzeni stworzonej przez Katarzynę Ryrych. Po przeczytaniu tej książki, będziesz wiedzieć, co robić, żeby radzić sobie z życiowymi przeciwnościami oraz poznasz wartości, którymi warto się kierować każdego dnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Ryrych, Łopianowe pole, Wydawnictwo Adamada, Gdańsk 2017. Ilustracje: Grażyna Rigall. ISBN: 978-83-7420-838-3. 128 stron.

Książkę wypożyczyłam w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Książka Roku 2017 – Polskiej Sekcji IBBY. Zobacz wszystkie książki nominowane w konkursie:

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz