GÓRA

Magdalena Tulli po raz pierwszy dla dzieci

Znana miłośnikom polskiej literatury współczesnej Magdalena Tulli debiutuje w roli autorki dziecięcej. W charakterystyczny dla swoich powieści metaforyczny sposób obrazuje otaczający nas świat, tym razem posługując się motywem bajki. Jej najnowsza książka Ten i tamten las trafi do księgarń 27 września.

Metaforyczna opowieść uznanej prozaiczki ukazuje, jak być ze sobą pomimo różnic, jak negocjować wspólną codzienność, otwierać się na innych, podejmować decyzje i wreszcie – jak trzymać się razem w trudnych chwilach. Magdalena Tulli stworzyła piękną i wolną od dosłowności bajkę – almanach dobrego współistnienia.

Fot.: Piotr Kozicki

Fot.: Piotr Kozicki

To historia o nas samych.
O tym że jesteśmy dla siebie nawzajem ważniejsi niż myślimy.
I o tym, że życie jest nieprzewidywalne.
Magdalena Tulli

Szóstka charakternych leśnych stworzeń zostaje wystawiona na próby. Niespodziewane pojawienie się w lesie nieznanych gości wymusza na mieszkańcach testowanie ich tolerancji, zasad kulejącej demokracji oraz gotowość na zmianę. Aby zmierzyć się z wyzwaniami, ćwiczą trudną sztukę kompromisu, debat i akceptacji. Leśni bohaterowie uczą się przyjmować i obchodzić z obcymi, nie wiedząc, że wkrótce sami znajdą się na ich miejscu. W ich postaciach, symbolicznych scenach i ciepłym dowcipie znakomita pisarka uchwyciła najpoważniejsze wyzwania, przed jakimi stają dziś mali i duzi.

Ten las jest piękny i beztroski, tamten niebezpieczny i zagrożony.
Książka na czasie. Do czytania, dyskutowania i oglądania.
Aga Zaryan, wokalistka

Powieści Magdaleny Tulli pisane są specyficznym językiem, który jest jednocześnie prosty i bardzo symboliczny. W swoich książkach sięga po uniwersalne prawdy o kondycji ludzkiej, w którą wpisany jest pierwiastek obcości. Opowieść „Ten i tamten las” autorka także opatrzyła charakterystycznym dla siebie bogactwem odniesień i skojarzeń. Niczym w bajkach Krasickiego, w symboliczny sposób przedstawia ludzkie cechy i przywary. Tulli stworzyła subtelną literacką metaforę, w której odbija się nasza społeczno-polityczna rzeczywistość: polaryzacja poglądów, migracje, wykluczenie, a nawet wycinka lasu. Autorka słynąca z poruszającej prozy teraz zaprasza dorosłych i dzieci do wspólnego odczytywania świata bez uprzedzeń.

Magdalena Tulli zwinnie przeskoczyła płot między literaturą dorosłą, a dziecięcą nie gubiąc żadnej ze swoich zalet. Jest prostolinijna, szczera i dowcipna, a jej leśna menażeria to galeria komicznych typów ludzkich. Dialogi, antagonizmy i sentymenty – wszystko jest polskie, wąsate, oswojone. Swojski realizm sprawia, że rozpoznajemy ten las. A także dwunogich barbarzyńców, którzy go nawiedzają.
Joanna Olech, pisarka i krytyczka literatury dla dzieci

W perypetiach, zwrotach akcji i iskrzących dialogach króliczki Zuzanny, prostodusznych zajęcy Klocka i Florka, nieokrzesanego Dzika, intrygantki Łasicy i dumnego Puchacza zaszyty jest obraz współczesnych niepokojów, podziałów i sporów. Zwierzęta poznają nowych przybyszów, testują granice swej tolerancji, ćwiczą się w demokracji i szanowaniu odmienności.

Nasze sądy o innych, budowane na podstawie estetyki i zewnętrznego wyglądu, często są mylące.
Widzimy świat jako dwubiegunowy, podczas gdy on posiada wiele niuansów.
Alicja Rosé

Opowieść została wzbogacona subtelnymi ilustracjami, zawieszonymi między konkretem a poetyką. Ich autorką jest Alicja Rosé, która barwnymi rysunkami przełamuje granice postrzegania „naszych“ i obcych, świadomie łączy elementy znane, rozpoznawalne z nieoczywistymi. Podobnie jak bajka Tulli, ilustracje tworzą odrębny świat, trochę przypominający ten prawdziwy, ale także abstrakcyjny i niedosłowny.

Książkę przeczytałam z przejęciem i poruszeniem. Autorka odwołuje się do najbardziej gorących społeczno-politycznych problemów. Młodsi czytelnicy będą mogli zrozumieć tę metaforę naszych czasów z pomocą dorosłych. Wspólne rodzinne czytanie może stać się okazją do głębokich rozmów i refleksji o potrzebie wolności i tolerancji, akceptacji odmienności czy przyjmowaniu uchodźców.
Agnieszka Carrasco-Żylicz, psycholożka dziecięca

Wyjątkowa edycja książki Ten i tamten las Magdaleny Tulli w twardej oprawie, z ilustracjami Alicji Rosé ukazuje się 27 września 2017 r. nakładem Wilk&Król Oficyna Wydawnicza. Spotkanie premierowe tytułu z Magdaleną Tulli, ze specjalnym udziałem Alicji Rosé – autorki ilustracji w książce oraz Agi Zaryan – wokalistki jazzowej odbędzie się 30 września, o godz. 12:00 w Big Book Cafe (J. Dąbrowskiego 81). Spotkanie poprowadzi znana wszytskim fanom Zagadkowej Niedzieli – Katarzyna Stoparczyk.

Wstęp wolny.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz