GÓRA

Magda, miłość i rak

Magda, miłość i rakNadal nie jest mi łatwo pisać o raku. Choć nigdy na niego nie chorowałam, zabrał mi bliską osobę i uważam tę chorobę za wszechmocną oraz trudną do opanowania. Czuję, że człowiek staje wobec niej bezradny i bez szans na zwycięstwo. Tak teraz myślę, choć wiem, że to nie jest prawda. Rak wcześnie zdiagnozowany, może zostać wyleczony. Magdalena Prokopowicz przekonywała nas, że z tą chorobą można żyć szczęśliwie przez wiele lat. Magdy nie trzeba przedstawiać. Wszyscy ją znaliśmy, jeśli nie osobiście, to z mediów, poprzez jej działalność w fundacji Rak’n’Roll, z kontrowersyjnych, ale i niezwykle inspirujących kampanii społecznych, motywujących do badania się i przeciwstawienia rakowi. Dopóki Magdalena Prokopowicz żyła, wierzyłam, że rak nie jest dramatem i wyrokiem śmierci.

Raka zdiagnozowano u niej, kiedy miała 27 lat. Wcześniej zmarli na tę chorobę jej ojciec i matka. Sprawiło to, że będąc młodą i piękną kobietą, nie wierzyła, że w życiu może ją spotkać jeszcze coś cudownego i pozytywnego. Potwierdzeniem takiego przeczucia była zatrważająca wielu z nas diagnoza. Jednak chorując na raka, spotkała swoją wielką miłość i przyszłego męża, Bartka Prokopowicza. Będąc po obustronnej mastektomii i przyjmując chemię, była w ciąży i wkrótce urodziła zdrowego syna. Miłość do męża i dziecka odmieniły ją, kazały się nie poddawać i żyć pięknie. Taką ją pamiętam, kolorową, uśmiechniętą i ciepłą. Kiedy zmarła, 22 czerwca 2012 roku, wielu z nas poczuło, że coś się zmieniło. Jeśli Magda zmarła, komu z chorych na raka uda się wyzdrowieć?

Magdalena ProkopowiczDla wszystkich wątpiących w możliwość wyzdrowienia, kochających i podziwiających Magdę, powstała książka Aliny Mrowińskiej, „Magda, miłość i rak. Magdalena Prokopowicz. O życiu, śmierci… i o nadziei”. Składa się ona z czterech podstawowych części – rozmowy z Magdą Prokopowicz, przeprowadzonej przez Alinę Mrowińską, fragmentów bloga Magdy, rozmowy z Bartkiem Prokopowiczem oraz z psychoonkologiem, doktor Mariolą Kosowską, która znała Magdę i ją wspierała. Każda z tych części książki jest równie szczera, poruszająca i ważna, ponieważ w całości tworzą świadectwo niezwykłej kobiety, która dla wielu osób na zawsze już pozostanie symbolem walki z rakiem.

„Magda, miłość i rak…” została pomyślana jako opowieść, która ma dawać siłę i nadzieję wszystkim ludziom, którzy zmagają się z jakimiś problemami. Udało się. Choć śmierć Magdy tę nadzieję wielu z nas zabrała, „Magda, miłość i rak…” znów ją przywraca.

Alina Mrowińska, Magda, miłość i rak. Magdalena Prokopowicz. O życiu, śmierci… i o nadziei, Zwierciadło, Warszawa 2013. ISBN: 978-83-63014-66-7. 220 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz