GÓRA

Ludzie liczą się bardziej niż mecze!

Niezbędnik obserwatorów gwiazd Każdy z nas jest w czymś naprawdę dobry. Jedni umieją grać w kosza, inni pięknie malują, jeszcze inni grają na instrumencie. Wielu wiąże z tymi zajęciami swoją przyszłość, twierdząc, że nie wyobrażają sobie bez nich życia. Ile razy odkładaliście spotkanie z przyjacielem, by pójść na mecz? Zdarzyło wam się zrezygnować ze wspólnej kolacji z rodziną na rzecz swojej pasji? To wspaniałe, że posiadacie cel w życiu i niebanalne zainteresowania. „Niezbędnik obserwatorów gwiazd” Matthew Quicka, autora bestsellerowego „Poradnika pozytywnego myślenia”, uświadamia jednak, że nic nie jest tak ważne jak drugi człowiek. To dzięki przyjaciołom i swoim partnerom jesteśmy w stanie uporać się z największymi przeciwnościami losu.

„Niezbędnik obserwatorów gwiazd” jest poruszającą opowieścią o życiu Finleya, jego najbliższych i znajomych, mieszkańców Bellmont, które rządzone było przez irlandzką mafię i czarne gangi. Chłopiec wiele przeszedł, dlatego musiał odnaleźć jakiś punkt zaczepienia, który pozwalał mu na w miarę normalne życie. Śmierć matki i związana z nią mroczna historia sprawiły, że Finley mieszkał z ojcem, pracowitym człowiekiem o wielkim sercu i niepełnosprawnym dziadkiem. Bohater oddał się koszykówce oraz miłości do Erin, która była jednocześnie jego najlepszą przyjaciółką. Często wdrapywali się na dach jego domu, by na nim całować się lub obserwować gwiazdy. Marzyli o tym, by wyrwać się z niebezpiecznego i przygnębiającego miasteczka. Wiele zmieniło się, kiedy dołączył do nich Russ, nazywany Numerem 21, a Erin przytrafiła się tragedia. Finley poznał smak prawdziwej przyjaźni, która wyzwala i pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu, po których może człowieka spotkać tylko szczęście.

Mój Niezbędnik...Matthew Quick po raz kolejny wprowadził czytelnika w przestrzeń pełną silnych emocji. Stworzył opowieść wzruszającą i otwierającą oczy na istotne wartości, o których często zapominamy. Co zaś najważniejsze, uświadamia czytelnikowi, że każde życie jest wartościowe, każde jest fascynujące i wszyscy ludzie mają prawo do tego, by doświadczyć szczęścia. Droga do szczęścia bywa trudna, jednak dzięki najbliższym i przyjaciołom wszystkie marzenia mogą się spełnić, nawet jeśli początkowo wydaje się, że nic dobrego nie może już człowieka spotkać. „Niezbędnik obserwatorów gwiazd” każe spojrzeć w nocne niebo, by pośród gwiazd poszukiwać inspiracji.

„My też jesteśmy fikcją” – powiedział Russ. Jeśli napisalibyście książkę o sobie, wielu nie mogłoby uwierzyć, że to wszystko się wam przydarzyło. Nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak fascynujące jest wasze życie i jak wspaniałymi ludźmi się otaczacie. Uświadamia to „Niezbędnik obserwatorów gwiazd”!

Matthew Quick, Niezbędnik obserwatorów gwiazd, Otwarte, Kraków 2013. Tytuł oryginalny: Boy 21. Przekład: Joanna Dziubińska. ISBN: 978-83-7515-270-8. 320 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz