GÓRA

Ludzie i książki

Wszystkim wielbicielom książek, te wywiady sprawią ogromną przyjemność z czytania. Aleksandra Rybka przejrzała biblioteki pisarzy, krytyków literackich, dziennikarzy, naukowców, bibliofilów oraz rozmawiała z nimi o ich czytelniczych przyzwyczajeniach. Pokaż mi swoją bibliotekę to fascynująca opowieść o pasji czytania, zbierania książek i literaturze, która kierunkuje życie człowieka.

Aleksandra Rybka sama jest miłośniczką książek. Doskonale więc poradziła sobie z rozmowami o pasji czytania i tworzenia osobistych księgozbiorów. Każdy z bohaterów tej książki otrzymał podobny zestaw pytań. Pisarze, dziennikarze, felietoniści, naukowcy, bibliofile opowiadali o tym, jak powstawały ich książkowe zbiory, jaką rolę odgrywają one w życiu swoich właścicieli i jak wiele o nich mówią. Pokaż mi swoją bibliotekę to też rozmowa o książkach pierwszych i najważniejszych, o domowej tradycji głośnego czytania i o codziennych, czytelniczych przyzwyczajeniach. 

O swoich bibliotekach opowiedzieli Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil, Sylwia Chutnik, Michał Cichy, Jacek Dehnel, Paweł Dunin-Wąsowicz, Anna Dziewit-Meller, Alicja Gęścińska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Jerzy Jarniewicz, Maciej Robert, Michał Rusinek, Maciej Sieńczyk, Justyna Sobolewska, Agata Tuszyńska i Krzysztof Varga. Każda z tych rozmów jest osobista, bo tworzenie domowych księgozbiorów to opowieść o życiu rozmówców, od wczesnego dzieciństwa, po dorosłość. Pokaż mi swoją bibliotekę jest też zbiorem historii rodzinnych, codziennych zwyczajów i wyborów życiowych związanych zwłaszcza z kierunkiem edukacji i rozwoju zawodowego. Na wszystkie z tych elementów istnienia bohaterów książki, wpłynęła literatura. To pokazuje, jak jest ona ważna i potrzebna człowiekowi.

Aleksandra Rybka napisała książkę dla wszystkich, którzy wizytę u znajomych rozpoczynają od przejrzenia ich księgozbioru, którzy nie wyobrażają sobie domu bez biblioteczki i zawsze, w komunikacji miejskiej, zerkają przez ramiona współpasażerów, żeby zobaczyć, co czytają. Pokaż mi swoją bibliotekę jest zbiorem osobistych rozmów z ludźmi, którzy swoje życie związali z książkami. To jest też motywacja do tego, by przyjrzeć się swoim księgozbiorom i opowiedzieć własną historię ich powstawania.

Szczegółowe informacje

Autor:Aleksandra Rybka
Tytuł:Pokaż mi swoją bibliotekę
Wydawnictwo:Znak
MiejsceKraków
Rok wydania:2020
ISBN:978-83-240-6020-7
Strony:400

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz