GÓRA
Pan Stanisław odlatuje

Lot pana Stanisława

Nadchodzi taki dzień, kiedy człowiek już wie, co musi zrobić i jest gotowy na lot w stronę błękitu. Tak też było z tytułowym bohaterem książki Pan Stanisław odlatuje. Obudził się rano, westchnął i zrozumiał, że nadszedł czas na wielką przygodę. Tę niezwykle ciepłą i rozgrzewającą serca czytelników historię napisała Justyna Bednarek, a zilustrował ją Paweł Pawlak.

Pan Stanisław odlatuje to opowieść, która powinna zwrócić waszą uwagę, nawet jeśli nie poszukujecie tematu śmierci w literaturze dziecięcej. Dawno nie czytałam tak ciepłej historii, o tak trudnym temacie. Kiedy pan Stanisław otworzył rano oczy, wiedział, że musi spełnić swoje marzenie o wielkiej przygodzie. Poprosił wnuka, by ten zaopiekował się jego psem, Znajdkiem-Kręciołkiem. Sam zaś wsiadł na kolorowy materac dmuchany i wzbił się w przestworza. Z góry świat wyglądał inaczej. Tutaj można było zobaczyć więcej, dostrzec ludzi, którzy potrzebują pomocy. Jakże łatwo, jedną myślą, jednym promieniem słońca, można było odmienić ich życie.

Pan Stanisław czuł się tam dobrze. Przekraczając kolejną granicę błękitu, wiedział, że nie ma odwrotu. Ale nie czuł się samotny, bo wokół niego było więcej takich lewitujących panów Stanisławów. Tylko trochę żal Znajdka-Kręciołka, który przecież tęskni za swoim panem. Dobrze, że ci, którzy znajdują się już po drugiej stronie chmur, mogą wysyłać ciepłe promienie, na pocieszenie, dla przypomnienia, po to, by przynieść nadzieję. Aż wierny psi przyjaciel zrozumie, że gdzieś tam, w przestworzach, jest ktoś, kto zawsze się nim zaopiekuje.

Jest radość w tej książce. Justyna Bednarek i Paweł Pawlak doskonale poradzili sobie z trudnym tematem odchodzenia najbliższych. Pan Stanisław odlatuje wzbudza pewną czułość już swoim przewrotnym tytułem. Bohater jest przecież spełniony. Może wreszcie przeżyć wspaniałą przygodę, na którą tak długo czekał. I nie spodziewał się, jak wiele radości mu sprawi.

Szczegółowe informacje

Autor:Justyna Bednarek
Tytuł:Pan Stanisław odlatuje
Wydawnictwo:Nasza Księgarnia
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Paweł Pawlak
ISBN:978-83-10-13450-9
Strony:32

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz