GÓRA

Los, którego nie można zmienić

Sułbotara, cygańskie wieszczki, przepowiadają los dzieciom zaraz po ich urodzeniu. Nigdy się nie mylą, a ich przepowiednia zawsze się wypełnia, niezależnie od tego, jak bardzo chciałoby się ją zmienić. Przekonają się o tym bohaterowie magicznej opowieści Emilii Kiereś, Przepowiednia.

Adam i Klara mieszkają w starym dworze. Po śmierci rodziców, niewidoma dziewczynka i jej brat, mogą liczyć tylko na siebie. Wspólnie opiekują się gospodarstwem. Chłopiec codziennie opowiada siostrze świat. Wyjaśnia jak wyglądają kolory i otaczająca ich przyroda. Mają tylko siebie, ale nie czują się samotni. Adam zajmuje się garncarstwem i dwa razy w roku opuszcza Klarę, żeby udać się do pobliskich miejscowości na targowiska. Tam sprzedaje garnki i dzbany, żeby zarobić na życie. Ich spokojna egzystencja zacznie się gmatwać, kiedy nagle pojawi się dawna służąca, Zyta. 

Emilia Kiereś, wielokrotnie już obdarowująca swoich czytelników magicznymi opowieściami, tym razem napisała historię, w której poznajemy naturę, barwne zwyczaje i codzienność Cyganów. W ich tradycji pojawią się także elementy mroczne, niepokojące, jak przepowiednie cygańskich wieszczek, które określają przyszłość każdemu dziecku. Przepowiednia jest więc opowieścią o zagmatwanym losie, wywróżonym przez Cyganki i o próbie przeciwstawienia się temu, co nieuniknione. Historia Klary i Adama jest też wzruszającym świadectwem miłości siostrzanej i braterskiej, która musi przejść próbę i u kresu której bohaterowie poznają prawdę o swoim pochodzeniu. 

Emilia Kiereś napisała przejmującą powieść drogi. W czasie swojej wędrówki Klara i Adam borykają się z najróżniejszymi przeciwnościami losu, dojrzewają i dowiadują się, co w ich życiu jest najistotniejsze. Przepowiednię czyta się jak dawną baśń, także dzięki językowi, którym pisze autorka. Magia i przesłanie tej opowieści zostaną w czytelniku na długo. 

Szczegółowe informacje

Autor:Emilia Kiereś
Tytuł:Przepowiednia
Wydawnictwo:Akapit Press
MiejsceŁódź
Rok wydania:2020
Ilustracje:Marcin Minor
ISBN:978-83-65401-53-3
Strony:170

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz