GÓRA

Londyn pięknie zilustrowany!

Oto jest Londyn Zapraszam do Londynu. Cofamy się w czasie o 50 lat. Nie przeszkadza to jednak, ponieważ wtedy stolica Wielkiej Brytanii była bardziej charakterystyczna i klimatyczna. Przewodnikiem będzie Miroslav Šašek, który pokazuje to miasto w pięknym albumie. „Oto jest Londyn”! Nadszedł czas na zwiedzanie.

Ci, którzy czytali już „Oto jest Paryż”, pierwszy tom kultowej serii o miastach świata, z pewnością czekali na tę książkę z niecierpliwością. Miroslav Šašek pisząc i rysując „Oto jest Londyn”, stworzył piękny przewodnik po Londynie. Przechodzimy obok Temple Bar Memorial, Bank of England, Royal Exchange, Saint Paul’s Cathedral, targu rybnego Billingsgate, placu Piccadilly Circus. Oglądamy Tower of London, Ogrody Kensington, Hyde Park, pałac Westminster i wiele, wiele innych charakterystycznych dla Londynu miejsc i obiektów architektonicznych. Poznajemy ludzi, ich zwyczaje, ciekawostki historyczne. A wszystko to zostało okraszone pięknymi ilustracjami, które przypominają ręcznie malowane pocztówki.

Oto jest Londyn fragmentMiroslav Šašek, znany czeski ilustrator i twórca literatury dziecięcej, jest autorem zarówno tekstu książki, jak i jej ilustracji. W „Oto jest Londyn” stworzył niepowtarzalny nastrój. Bierzemy do ręki tę książkę jak stary album i od razu przenosimy się do miasta tętniącego życiem, tak charakterystycznego i niepowtarzalnego. Do książki dołączony został dodatek, w którym przedstawiono, w jaki sposób Londyn zmienił się przez ostatnie pięćdziesiąt lat. Kiedy zamykamy „Oto jest Londyn”, przed oczami pozostaje nam obraz chłopca stojącego pod parasolką w strugach deszczy, z ogromnym uśmiechem na twarzy. I nie pozostaje nam nic innego, jak kolejną podróż zaplanować do Londynu!

Oto jest Londyn fragmentZwiedzanie Londynu z książką Miroslava Šaška to prawdziwa przyjemność. „Oto jest Londyn” rozkochuje czytelników w stolicy Wielkiej Brytanii. I jeszcze bardziej w pięknych ilustracjach samego autora.

Miroslav Šašek, Oto jest Londyn, Dwie Siostry, Warszawa 2014. Ilustracje: Miroslav Šašek. Tytuł oryginalny: This is London. Tłumacz: Katarzyna Domańska. ISBN: 978-83-63696-76-4. 56 stron.

W 1959 roku książka „Oto jest Londyn” zdobyła przyznawany przez „New York Times” tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku.

Źródło fragmentów książki: Wydawnictwo Dwie Siostry

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz