GÓRA

Literatura, która rozbawi największych nawet smutasów!

Sklota i reszta świataPoznajcie sześcioletnią dziewczynkę z kitkami po obu stronach głowy. Sklota to bohaterka serii książek Agnieszki Gadzińskiej. „Sklota i reszta świata” jest pierwszym tomem opowieści o przygodach dziewczynki oraz jej przyjaciół – Matyldy, Papiego, Buby, gadających kotów Kaktusa i Cactussy, a także małej Tysi i wielu innych bohaterów. Podczas czytania tej książki mali odbiorcy będą się przede wszystkim świetnie bawić. Rodzice zaś szybko zauważą, że w doskonały sposób spełnia ona też funkcję wychowawczą.

W jednym z wywiadów Agnieszka Gadzińska powiedziała, że inspiracją do napisania książki były jej dzieci, szczególnie starsza córka, która w trakcie jej powstawania rozpoczynała swoją przygodę ze szkołą. Dziewczynki były pierwszymi recenzentkami. To one też pomagały w podejmowaniu decyzji o tym, kto zilustruje opowieści o Sklocie. Trzeba przyznać, że wybór był trafny. Artur Nowicki doskonale oddał charakter bohaterów książki i pogodny nastrój panujący w tekście.

Największym atutem „Skloty i reszty świata” jest dobry humor, który towarzyszy wszystkim poczynaniom dziecięcych bohaterów. Autorka rozśmiesza nie tylko małych czytelników, bo także ich rodziców. Dlatego też proponuję, by książka była czytana wspólnie, przez dorosłych i dzieci. Gwarantuję spędzenie wielu przyjemnych, wprawiających w dobry nastrój chwil. Agnieszka Gadzińska nie jest moralizatorką. Nie znajdziecie w książce pouczeń i morałów, co nie znaczy, że nie wskazuje się w niej, co jest dobre, a co złe. Mali bohaterowie psocą nieustannie, ale odbiorcy na podstawie czytanego tekstu, gdzieś pomiędzy kolejnymi figlami, otrzymują wskazówki, jak powinni postępować. „Sklota i reszta świata” staje się więc narzędziem wywołującym uśmiech na dziecięcych twarzyczkach, ale jest też tekstem wychowującym i pokazującym, że posiadanie przyjaciół jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka.

„Sklota i reszta świata” Agnieszki Gadzińskiej to książka zachęcająca do częstego czytania. Dzięki zabawnym opowieściom dzieci mogą przekonać się, że literatura nie jest nudna. Może przecież rozśmieszać i pokazywać światy dobrze im znane, a przez to pozwalające na przeżywanie zwariowanych przygód wraz z małymi bohaterami opowieści.

Agnieszka Gadzińska, Sklota i reszta świata, Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2014. Ilustracje: Artur Nowicki. ISBN: 978-83-7915-018-2. 72 strony.

Inne książki o Sklocie:

Sklota Figle i psoty Kaktusa i Skloty

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!