GÓRA

Legendy warszawskie w nowej odsłonie

Kolejny tom opowieści o przygodach Mai, ciabci i Monterowej, Klątwa dziewiątych urodzin, zyskuje coraz większą liczbę fanów. Nie ma się czemu dziwić. Także i tym razem bohaterki muszą sprostać nie lada wyzwaniu. Maja w dniu swoich dziewiątych urodzin ma odczuć skutki klątwy, która została rzucona na nią i inne czarownice. Jeśli nie znajdzie cegły czwartej na lewo od kolumny, siódmej od dołu i nie rozwiąże zagadki, będzie musiała zapomnieć o magii i o tym, kim była w przeszłości.

Akcja powieści Marcina Szczygielskiego, Klątwa dziewiątych urodzin, toczy się tym razem w Warszawie. W mieście panuje wichura, jako zapowiedź mającego nadejść nieszczęścia. Maja przestanie być czarownicą, jeśli do dziewiątych urodzin nie zrealizuje wyznaczonego jej zadania. W czasie rozwiązywania zagadki pomocne okażą się ekscentryczne bohaterki – ciabcia i Monterowa. Nie można zapominać też o wielu innych, zaczarowanych postaciach i rekwizytach.

Klątwa dziewiątych urodzin jest ciekawą przygodową powieścią młodzieżową. Przepełniona jest magią, dobrym humorem i ważnymi dla młodych ludzi wskazówkami, które pomogą im w realizacji wyznaczonych sobie celów. Marcin Szczygielski przedstawił też własną wersję warszawskich legend, które motywują do sięgania po klasyczne teksty i zapoznawania się z historią Warszawy. Dzięki tej książce młodzi czytelnicy dowiedzą się też wiele o Polsce z czasów, w których żyli ich rodzice i dziadkowie.

Powieść Marcina Szczygielskiego pozwala na przeżycie fascynującej przygody i rozwiązywanie zagadek, które pomagają w poznawaniu historii Warszawy i Polski. Klątwa dziewiątych urodzin jest także zachętą do sięgania po dawne legendy i fantastyczne opowieści oraz przenoszenia ich bohaterów do współczesności. Wars i Sawa, Złota Kaczka lub też właściwie Złoty Kaczor, Syrena czy Nadwiślańska Bieda dziś mogą mieć nową, równie intrygującą rolę do odegrania. Spróbuj się tak pobawić z opowieściami właściwymi dla twojego regionu lub miasta.

Marcin Szczygielski, Klątwa dziewiątych urodzinWydawnictwo Bajka, Warszawa 2016. Ilustracje: Magda Wosik. ISBN: 978-83-65479-05-1. 320 stron.

Książka zdobyła główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Polską Sekcję IBBYKsiążka Roku 2016 w kategorii literackiej. 

 

 

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz