GÓRA

Legendy polskie w nowym wydaniu!

LEGENDY-POLSKIE_AllegroCzy świat przedstawiony w legendach rządzi się zupełnie innymi prawami niż dzisiejszy?
Jak prasa i media społecznościowe komentowałyby pojawienie się w Krakowie smoka?
Kim byłby dzisiaj Pan Twardowski?
30 listopada na nowo poznaliśmy LEGENDY POLSKIE!

Stare, trochę zakurzone, ale nie całkiem zapomniane. Wracamy do nich od czasu do czasu, aby na chwilę przenieść się w magiczną, pradawną rzeczywistość, odległą od otaczającej nas współczesności. Legendy opowiadają o nas, o tym, z jakich cech powinniśmy być dumni, jakie postawy potępiać. Odwaga, siła, duma, poświęcenie czy sprawiedliwość wcale się nie zdewaluowały. Tak pożądane dziś cechy jak kreatywność czy innowacyjność nie były obce dawnym bohaterom. Premiera projektu LEGENDY POLSKIE już 30 listopada.

Tego dnia odbyła się podwójna kulturalna premiera – krótkometrażowego filmu SMOK w reżyserii Tomasza Bagińskiego oraz ebooka składającego się z sześciu opowiadań napisanych przez współczesnych polskich autorów. LEGENDY POLSKIE to kolejny niestandardowy projekt z pogranicza kultury, wideo i literatury, którego koncept stworzyło Allegro we współpracy z Platige Image oraz Fish Ladder. LEGENDY POLSKIE są naszym sposobem na budowanie wizerunku marki Allegro w cyfrowym świecie. Długo szukaliśmy pomysłu, jak w nim zaistnieć. Uznaliśmy, że atrakcyjne treści wideo, opowiadające w nieoczywisty sposób znane legendy, połączone z literackim eksperymentem napisania ich od nowa przez młodych polskich twórców, to jest świetny pomysł – mówi o projekcie Marcin Dyczak, dyrektor marketingu Allegro.

Projekt LEGENDY POLSKIE przedstawia na nowo znane historie w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, żyjącego w świecie internetu i mediów społecznościowych. Dwa powstałe filmy (SMOK, TWARDOWSKY) będzie można zatem obejrzeć tylko w internecie na www.legendy.allegro.pl i kanale Allegro w serwisie YouTube. Pomysł legend zrodził się z potrzeby sprawdzenia, czy w polskim kinie jest w ogóle możliwa masowa rozrywka spod znaku science fiction. Gatunek ten jest w tej chwili głównym filarem rozrywkowego kina światowego, a w polskim kinie praktycznie nie istnieje. Wybór polskich legend jako tematu był naturalny. O ile na świecie opowiadanie na nowo mitów, baśni i legend ma długą tradycję, o tyle w Polsce przykłady można liczyć na palcach jednej ręki i nie dotyczą one kina – zdradza Tomasz Bagiński, reżyser filmów.

Bagiński, Żal, Stuhr, Więckiewicz vs. polskie legendy

Zakurzone i lekko zapomniane dwie polskie legendy – Smok Wawelski i Pan Twardowski, ubrane w nowe futurystyczne szaty, przeniosą widzów w rzeczywistość, która przypomni, jak uniwersalne
i ponadczasowe przesłania płyną z naszych pradawnych opowiadań. Dwa filmy – dwie historie. Legendy o odwadze, sile, ambicji, empatii oraz sprycie. Legendy o nas.

SMOK: Gród Kraka i jego mieszkańcy są w niebezpieczeństwie. Miastu zagraża Smok, który jednak nie przypomina wcale legendarnego potwora. To wytatuowany i mocno umięśniony Adolf  Kamczatkov oraz jego ogromna latająca maszyna. Wielki amator pięknych Polek, które porywa i przetrzymuje w swojej kryjówce mieszczącej się w jednej z podmiejskich willi. Jedną z porwanych dziewczyn jest Ola, w której podkochuje się młody geniusz i konstruktor robotów, Janek. Władze miasta są bezradne, nikt nie wie jak powstrzymać Smoka. Podobnie jak w baśni, chłopak wpada na pomysł jak przechytrzyć potwora, mając na szczęście dostęp do technologii zdecydowanie nowocześniejszych od tych, którymi dysponował Szewczyk Dratewka.

Film od 30 listopada można obejrzeć na legendy.allegro.pl.

Reżyseria: Tomasz Bagiński. Scenariusz: Błażej Dzikowski. W rolach głównych: Kim Kold i Jerzy Stuhr. Zdjęcia: Łukasz Żal P.S.C. Reżyseria castingu: Teresa Violetta Buhl. Montaż: Wojciech Jagiełło. Scenografia: Janusz Mazurczak. Kostiumy: Katarzyna Lewińska. Charakteryzacja: Janusz Kleja. Charakteryzacja Kima Kolda: Marcin Rodak. Muzyka: Aranas Valokv. Aranżacja piosenek: Marcin Macuk. Dźwięk: Alekdandra Pniak, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński.

TWARDOWSKY: Pan Twardowski, a raczej Pan Twardowsky, siedzi sam jak palec w stacji kosmicznej na księżycu. Takie są konsekwencje jego paktu z diabłem. Nudzi się potwornie, ze swym losem pogodzony nie jest wcale. Gdy zjawia się diabeł w postaci pięknej kobiety, Twardowsky prosi o trochę czasu, aby móc wrócić jeszcze na ziemię. Orientując się, że niewiele wytarguje, ucieka diabłu, choć wie, że nie na długo. W końcu przyjdzie czas zapłacić umówioną cenę.

Film od 15 grudnia można obejrzeć na legendy.allegro.pl.

Reżyseria: Tomasz Bagiński. Scenariusz: Błażej Dzikowski. Obsada: Robert Więckiewicz, Aleksandra Kasprzyk. Zdjęcia: Łukasz Żal P.S.C. Reżyseria castingu: Teresa Violetta Buhl. Montaż: Wojciech Jagiełło, Marta Wiśniewska. Scenografia: Janusz Mazurczak. Kostiumy: Katarzyna Lewińska. Charakteryzacja: Janusz Kaleja. Muzyka: Atanas Valokv. Aranżacje piosenek: Marcin Macuk. Dźwięk: Aleksandra Pniak, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński.

Ebook-LEGENDY-POLSKIE_okładka_AllegroVlogger Janek, Smok robot i Jędrek informatyk, czyli współcześni bohaterowie legend

Sześć opowiadań napisanych przez współczesnych polskich pisarzy: Elżbietę Cherezińską, Roberta Wegnera, Łukasza Orbitowskiego, Rafała Kosika, Kubę Małeckiego i Radka Raka, inspirowanych wybranymi legendami. Czytelnik ma zatem szansę odwiedzić sześć odrębnych światów zbudowanych przez autorów. Wśród opowieści znajdą się zarówno historie alternatywne, przewrotne sci-fi, jak i humoreska o zabarwieniu patriotycznym.

Ebook w formatach PDF, mobi i pub od 30 listopada można pobrać bezpłatnie ze strony legendy.allegro.pl.

Spójrz mi w oczy Elżbiety Cherezińskiej na podstawie legendy Bazyliszek. Warszawa, dwór Królowej Anny Jagiellonki XIII. Poddani z niecierpliwością oczekują ogłoszenia decyzji monarchini w sprawie wyboru jej przyszłego małżonka i ojca następcy tronu. Prasa spekuluje na kogo padnie wybór, na Habsburga czy może przedstawiciela dynastii chińskiej? Spokój na dworze królowej zakłóca niedawne, nadal niewytłumaczone zaginięcie 15 uczniów elitarnej Szkoły Paziów, a także pogłoski o rzekomym pojawieniu się smoka na niebie nad Krakowem. Tymczasem, na dworze polskiej królowej przebywa chiński uczony, pan Li, który kryje zaskakującą tajemnicę…

Milczenie owcy Roberta M. Wegnera na podstawie legendy Smok Wawelski. Dzieci w przedszkolu zakładają gogle i przenoszą się w wirtualny świat bajek. Proszą Panią Marysię o ulubioną bajki o Janku, smoku i owieczce. Pod wpływem bajki wracają wspomnienia o prawdziwym Janku, który chodził kiedyś do tego samego przedszkola i na którym wzorowana jest bajka. Bohaterze, który uratował Kraków przed atakiem latającej maszyny zwanej Smokiem wystawiając do walki skonstruowanego i zaprojektowanego przez siebie robota.

Niewidzialne Łukasza Orbitowskiego na podstawie legendy Żywa woda. Dwunastoletni początkujący vlogger, Janek vel Repek, mieszka w Rykumsyku, małym miasteczku na Dolnym Śląsku. Mieszka ze starszym bratem, Staszkiem i ojcem malarzem. Staszek całymi dniami gra na peesce, co bardzo ogranicza jego kontakt światem zewnętrznym i jest przyczyną nieustannych kłótni z ojcem. W końcu kolejna z kłótni kończy się tragicznie. Staszek wpada na pomysł, aby udać się po pomoc do bajecznie bogatego Witkowskiego, który podobno jest w posiadaniu wody życia. Repek postanawia ruszyć za bratem, w końcu jak czelendż to czelendż. Oczywiście, zabiera ze sobą kamerę.

Śnięci Rycerze Rafała Kosika na podstawie legendy O śpiących rycerzach. Jędrek, góral z urodzenia i informatyk z przekonania, jak co środę musi zmienić starszego brata i udać się na zbocza Giewontu w celu przypilnowania setki owiec należących do rodziny. Przed niedzielą z pewnością nie wróci. Przecież brat, Józek, nie odpuści sobie imprezki w towarzystwie jakiejś kolejnej Halinki czy Baśki. Niestety, sytuacja wymyka się spod kontroli. Nad ranem okazuje się, że jedna z owiec zaginęła. Chcąc nie chcąc, Jędrek wyrusza na poszukiwania. Nie spodziewa się, że nawet tu przyda się jego informatyczna wiedza, a stare legendy kryją w sobie ziarno prawdy.

Zwyczajny Gigant Jakuba Małeckiego na podstawie legendy Pan Twardowski. Janek jest świetnie zapowiadającą się gwiazdą boksu, Lidka uprawia akrobatykę artystyczną. Są małżeństwem od niedawna, starają się nawet o dziecko, ale szybko okazuje się, że nie da się tego pogodzić z karierą Janka. Lidka próbuje robić swoje, choćby w cieniu męża. Niestety na jednym z treningów ulega wypadkowi i łamie kręgosłup. Lekarze nie pozostawiają nadziei, resztę życia spędzi na wózku. Janek nie umie się z tym pogodzić, wycofuje się ze sportu, postanawia poświęcić wszystko, aby Lidka znów stanęła na nogach. Wkrótce zmienia się całe ich życie, nie zdają sobie jednak sprawy, jaką przyjdzie zapłacić za to cenę.

Kwiat Paproci Radka Raka na postawie legend Kwiat Paproci. Jaś, pracujący jako pastuch w skansenie, umawia się z Bożeną w Noc Świętojańską. Znaleziony tej nocy kwiat paproci, chociaż sztuczny, przynosi im szczęście. Nadchodzi kolejny rok i kolejna Noc Świętojańska, a Jaś czuje, że to co ma, zupełnie mu nie wystarcza. Chce mieć lepszą pracę, lepsze życie dla niego i dla Bożeny. Decyduje, że czas przestać być Jasiem pastuchem i zostać Janem. Postanawia poszukać prawdziwego kwiatu paproci, który ma zapewnić bogactwo i pomyślność. Znajduje, zrywa, a roślina zapuszcza korzenie w jego sercu.

Marcin Dyczak, dyrektor marketingu Allegro mówi: Stworzyliśmy współczesną opowieść o nas samych – Polakach – i tych naszych cechach, z których możemy i powinniśmy być dumni.

Źródło: Allegro, Pracownia Szumu

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz