GÓRA

Lato 1939

Michał miał wtedy osiem lat. Spędzał z bratem beztroskie lato na warszawskim Mokotowie. Żeby zdać do następnej klasy, otrzymał zadanie do wykonania. Musiał codziennie zapisywać jedno zdanie. Miał opisywać, co mu się przytrafiło. To były ostatnie wakacje przed rozpoczęciem wojny.

Zwykły, zdawałoby się, dziennik, zadanie domowe, jakich wiele, stały się ważnym dokumentem historycznym. Michał Skibiński nie mógł wiedzieć, że opisuje ostatnie z beztroskich wakacji, jakie przyszło mu spędzić z bratem na warszawskim Mokotowie przed rozpoczęciem wojny. Te zapiski zostały zachowane do dzisiaj. A autor może je czytać wydane w książce Widziałem pięknego dzięcioła.

Zwrócić trzeba przede wszystkim uwagę na ilustracje Ali Bankroft, które wypełniają całe strony w bardzo sugestywnych obrazach. Artystka oddała pojedyncze wrażenia, szczegóły i emocje, jakie mogły towarzyszyć chłopcu każdego dnia wakacji. Raz widzimy promyki słońca przebijające się przez liście drzew, innym razem strach dziecka oddany w ciemnych barwach i zamazanych wizjach. Naloty, strzały armatnie, tocząca się gdzieś w oddali walka. Ostatnie strony dziennika wzruszają najmocniej. 

Widziałem pięknego dzięcioła jest połączeniem tych ilustracji i reprodukcji oryginalnego zeszytu. Poruszające obrazy oddają emocje dziecka, tworząc razem przejmującą historię rodziny, która musi zmieniać miejsce zamieszkania, traci poczucie bezpieczeństwa i nie wie, co się wkrótce wydarzy. Zdania zapisane przez Michała Skibińskiego stają się jeszcze bardziej przejmujące, kiedy dowiadujemy się, że już 9 września jego ojciec ginie w katastrofie lotniczej.

Kiedy myślę o Widziałem pięknego dzięcioła, mam przed oczami zdjęcie, na którym sędziwy już Michał Skibiński, ogląda swoją książkę. Żyje do dzisiaj i do dzisiaj przetrwał jego zeszyt. Trudno opisać emocje, które towarzyszą takim chwilom. Jeszcze trudniej opisać i zilustrować przeżycia dziecka, które nieoczekiwanie beztroskę lata zamienić musi w doświadczenia wojenne. 

Szczegółowe informacje

Autor:Michał Skibiński
Tytuł:Widziałem pięknego dzięcioła
Wydawnictwo:Dwie Siostry
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Ala Bankroft
ISBN:978-83-8150-058-6
Strony:128

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz