GÓRA

Łapanie równowagi

Jaka piękna iluzja jest opowieścią o tym, że życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Dzieciństwo bywa trudne i zmusza do tworzenia pancerzy. Relacje z ludźmi mogą się zepsuć i wtedy czasem najlepiej jest się wycofać. Świat się zmienia, czas upływa, a Polska nie daje poczucia bezpieczeństwa. Magdalena Tulli i Justyna Dąbrowska rozmawiają o rodzinie, dźwiganiu ciężarów, pisaniu książek, o wolności, miłości, uchodźcach i przemijaniu. A głównym wątkiem tego wywiadu staje się utrzymanie równowagi, jako podstawowy cel ludzkiego istnienia.

Czytałam tę książkę dwa razy i za każdym razem wyczytałam z niej coś innego. Zawsze Jaka piękna iluzja układała mi się w opowieść o godności człowieka, konieczności szanowania ludzi, wzajemności. Magdalena Tulli opowiedziała Justynie Dąbrowskiej o trudnym dzieciństwie, o budowaniu pancerzy i ciągłym odzyskiwaniu utraconej równowagi. Osobiste doświadczenia i historyczne uwarunkowania wpływają na nasze życie. Sprawiają, że stajesz się takim, a nie innym człowiekiem. Magdalena Tulli mówiła też o pisaniu, rodzinie i o swoim spojrzeniu na Polskę oraz Europę, zwłaszcza zaś na tak istotny dziś problem uchodźców. Rozmowa kończy się refleksją na temat przemijania, umierania i sensu istnienia.

Jaka piękna iluzja jest książką, która zostaje w czytelniku na dłużej. Zmienia spojrzenie na własne życie i na otaczającą go rzeczywistość. Może być dobrym kontekstem rozmów o przemijaniu, miłości, kobiecości i ludzkiej godności. To też opowieść o życiu pisarki i zachęta do sięgnięcia po jej książki. Będzie to również motywacja do przyjrzenia się sobie, odnalezienia własnej równowagi. A życie najbardziej jest mi potrzebne do tego, żeby robić coś swojego, jeśli tylko mam co jeść i mam wybór – powiedziała Magdalena Tulli. Autorka wiele mówi o osobistych wyborach, które czasem bywały bardzo trudne.

Magdalena Tulli potrafi pięknie opowiadać. Ta umiejętność tworzenia opowieści, widoczna jest przede wszystkim w jej prozie. Ale jej życie, jest również interesujące. Jeśli nie bardziej. Bo nawet jeśli wszystko jest iluzją i oszustwem, po przeczytaniu tej książki, nie mam wątpliwości – to jest piękna iluzja. Z tą wiarą zostawiła mnie rozmowa Magdaleny Tulli i Justyny Dąbrowskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Tulli, Justyna Dąbrowska, Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską, Znak literanova, Kraków 2017. ISBN: 978-83-240-3828-2. 264 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz