GÓRA

Księżniczka w dresie

Księżniczka z innej bajkiZanim oddacie w ręce swoich dzieci „Księżniczkę z innej bajki” Agnieszki Urbańskiej, poproście, by opowiedziały o tym, jak wyobrażają sobie codzienność współczesnej księżniczki. Większość dziewczynek chciałoby żyć podobnie. Ale czy potrafiłyby zrezygnować z chodzenia w dresie i czołgania się w trawie na rzecz dworskiej etykiety i sukni przyozdobionych bogato koronkami oraz koralikami? Dzieci z królewskich rodzin z pewnością wielokrotnie marzą o tym, by wieść normalne życie, jak każdy z nas.

Agnieszka Urbańska stworzyła współczesną bajkę o pewnej rodzinie królewskiej, w której urodziła się niepokorna Lilka. Księżniczka długo nie mówiła i była ciągle smutna, ponieważ nadmiar drogich zabawek oraz markowych ubranek przytłaczał ją i w ogóle jej nie interesował. Ona do zabawy wolała zwykły patyk. Dzięki uroczej Lilce życie na królewskim dworze codziennie przechodziło rewolucję. Jak się okazało, zejście z królewskiego tronu, umożliwiło władcom dostrzeżenie prawdziwego oblicza podwładnych i poznanie ich potrzeb.


Ksiezniczka_Lilka„Księżniczka z innej bajki” pozwala zauważyć wartości i postawy, jakie powinny być właściwe wszystkim dzieciom. Muszą one zrozumieć, że nie drogie zabawki i ubrania z firmowymi metkami sprawiają, że jest się lepszym człowiekiem. Większe znaczenie ma dobro i empatia, z jaką podchodzi się do innych ludzi. Wszyscy pokochali Lilkę nie dlatego, że była bogata i wpływowa, ale dlatego, że przeciwstawiała się niepotrzebnemu formalizmowi i wydawaniu pieniędzy na rzeczy, które służą tylko do podkreślania swojego pochodzenia. Lilka chciała żyć jak inne dzieci, była zwykłą dziewczynką, co sprawiło, że otaczała się licznymi przyjaciółmi.

Opowieść Agnieszki Urbańskiej należy między innymi do serii “Duże litery”, stworzonej przez wydawnictwo Skrzat dla dzieci, które udoskonalają umiejętność czytania. Do sięgania po książkę mają zachęcać kolorowe ilustracje Agnieszki Filipowskiej i to, że na każdej ze stron znajduje się mała ilość tekstu oraz jest on zapisany dużą czcionką. Dla wielu odbiorców takie wydanie bajek jest motywujące do czytania. Sądzę jednak, że to historia opowiedziana przez pisarkę jest wystarczającym walorem zachęcającym do lektury.

Duże Litery

Jeśli więc dzieci mają ochotę na przeczytanie nietypowej bajki o księżniczce, która w niczym nie przypomina znanych nam z innych bajkowych opowieści dzieci żyjących na królewskim dworze, powinny sięgnąć po „Księżniczkę z innej bajki” Agnieszki Urbańskiej. Mali odbiorcy polubią Lilkę, wraz z nią będą mogli przeżywać interesujące przygody i nauczą się, że wartości materialne nie sprawiają, iż jest się lepszym i bardziej lubianym człowiekiem.

Agnieszka Urbańska, Księżniczka z innej bajki, Skrzat, Kraków 2015. Kolekcja: Duże Litery. Seria: Hokus-pokus… Bajka! Ilustrator: Agnieszka Filipowska. ISBN: 978-83-7915-189-9. 88 strony.

Więcej ilustracji z książki znaleźć można na stronie Agnieszki Filipowskiej.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!