GÓRA

Książki dla dzieci w Radiu Bogoria!

Dzisiaj w Radio Bogoria opowiadać będę o książkach dla dzieci, które wybrałam spośród nowości zakupionych w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Zapraszam we wtorek, o godz. 15.30

Co Nowego w Bibliotece

Radio Bogoria

Sophie Strady, W lesie (pop-up), Dwie Siostry, Warszawa 2017. Ilustracje: Anouck Boisrobert, Louis Rigaud. Tłumaczenie: Maciej Byliniak. ISBN 978-83-65341-50-1. 16 stron.

Przestrzenna opowieść o pięknie dzikiej natury, niszczycielskiej sile człowieka i nadziei na to, że zniszczona przyroda może się odrodzić.

Gdy otworzysz tę książkę, wyrośnie przed tobą las. Las, w którym wszystko jest zielone i wszystko tętni życiem. Pełen dzikich zwierząt, kolorowych ptaków i wielkich tropikalnych drzew. Las, w którym pewnego dnia rozlega się metaliczny hałas…

Czy zdołasz wypatrzyć leniwca i inne ukryte zwierzęta? Co się stanie, gdy w lesie pojawią się maszyny o straszliwych szczękach? Czy leniwiec zdąży się obudzić, zanim będzie za późno?

Anouck Boisrobert, Louis Rigaud, W głębinach oceanu (pop-up), Dwie Siostry, Warszawa 2017. Tłumaczenie: Maciej Byliniak. ISBN: 978-83-65341-54-9. 12 stron.

Imponujący pop-up o pięknie podmorskiej przyrody.

Wejdź na pokład jachtu Oceano i wyrusz z nami w wielki rejs dookoła świata. Pożeglujemy przez bezkresny błękit i lodowatą arktyczną biel, zmierzymy się z szalejącym sztormem i odwiedzimy zaciszne tropikalne laguny. Ale to, co najwspanialsze, czeka na nas… pod wodą!
Zanurz się w tej niezwykłej książce, by zachwycić się niesamowitym światem podmorskiej natury. Czy wiesz, co kryje się pod powierzchnią oceanu? Czy zdołasz wypatrzyć wszystkie ryby i zwierzęta żyjące w głębinach?

Kate Davies, Gabinet anatomii, Dwie Siostry, Warszawa 2017. Ilustracje: Carnovsky. Tłumaczenie: Emilia Oziewicz, Tina Oziewicz. ISBN: 978-83-65341-48-8. 64 strony.

Efektowny album o ludzkim ciele zilustrowany za pomocą wyjątkowej techniki graficznej.

Prześwietl ludzkie ciało od stóp do głów. Dowiedz się, jak serce pompuje krew, sprawdź, co się dzieje, kiedy oddychasz, policz kości w szkielecie i zajrzyj w głąb mózgu. Poznaj budowę i działanie najważniejszych części ciała w najbardziej zadziwiającym gabinecie anatomii pod słońcem!

Dzięki pomysłowej technice graficznej wykorzystanej przez duet Carnovsky, każda z kolorowych ilustracji skrywa w sobie trzy warstwy. Obejrzysz je przez kolorowe filtry dołączone do książki. Przez czerwony zobaczysz szkielet, przez zielony – mięśnie, a przez niebieski – narządy wewnętrzne.

Książka składa się z 10 rozdziałów prezentujących poszczególne części ciała, narządy i układy. W każdym rozdziale znajduje się zwięzły opis danej części ciała i jej działania, wielkoformatowe barwne ilustracje do oglądania przez barwne filtry oraz szczegółowe informacje o wybranych narządach zaprezentowane na czarno-białych ilustracjach stylizowanych na dawne anatomiczne ryciny.

Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio, Dziwolągi, Dwie Siotry, Warszawa 2017. Ilustracje: Cristina Sitja Rubio. Tłumaczenie: Maciej Byliniak. ISBN: 978-83-65341-47-1. 44 strony.

Co byście zrobili, gdyby wasz dom nagle zniknął? Książka obrazkowa o tym, co dzieje się ze zwierzętami, gdy ludzie wycinają las.

Bal w lesie? Tego jeszcze nie było! Nic dziwnego, że wybierają się na niego wszystkie zwierzęta. Tańczą, objadają się ciastem i świetnie bawią, ale po powrocie nie mogą uwierzyć własnym oczom: ich domy zniknęły! Po drzewach, które dawały im schronienie i pożywienie, zostały tylko szczątki! Gdy okazuje się, że sprawcami tej kradzieży są dziwolągi zwane ludźmi, zwierzęta wymyślają sprytny plan…

Zuzanna Malinowska, Ale drzewa!, Wytwórnia, Warszawa 2017. ISBN: 978-83-64011-46-7. 128 stron.

Kompendium wiedzy o drzewach w bogato ilustrowanym, albumowym wydaniu. Poznajemy zwyczaje i tajemnice największych roślin lądowych, fakty, o których mogliśmy nie wiedzieć i ciekawostki, które nas zaskoczą. Książka zawiera też atlas najpopularniejszych gatunków drzew rosnących w Polsce. Po jej lekturze z łatwością rozpoznamy drzewa, które rosną w naszym otoczeniu, a zwykła wycieczka do lasu okaże się odkrywczą wyprawą.

Frederique Bertrand, Michael Leblond, Moje Roboty Piżamorama, Wytwórnia, Warszawa 2017. Tłumaczenie: Przemysław Szczur. ISBN: 978-83-64011-26-9. 24 strony.

Trzecia książka z serii Piżamorama z ruchomymi ilustracjami.

Witaj w świecie robotów! Jesteś ich konstruktorem. Twoim zadaniem jest wymyślenie i narysowanie zadziwiających maszyn, które dzięki technice ombro cinema ożyją jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dołączona paskowana folia pozwoli stworzyć iluzję ruchu, wystarczy przyłożyć ją do prążkowanego obrazka i bardzo powoli przesuwać od jednej krawędzi strony do drugiej. Zobaczymy wówczas migoczące lampki, obrotowe elementy robotów, tajemnicze fale – to jest właśnie piżamorama!

Liliana Fabisińska, Asia Gwis, Grzyby, Nasza Księgarnia, Warszawa 2017. ISBN: 978-83-10-13243-7. 96 stron.

Są wszędzie. Na lądzie, w wodzie, pod ziemią, na drzewach, w twoim przewodzie pokarmowym, w lodowce i na skórze. Mogą być trujące i lecznicze, osiągać zawrotne ceny, świecić i wabić elfy – przynajmniej według niektórych legend… Robi się z nich lampy, krzesła, portfele, buduje domy… I kto wie, do czego jeszcze będzie można je wykorzystać, skoro do tej pory udało się opisać tylko 7% gatunków grzybów? To najbardziej niedoceniane, różnorodne i tajemnicze organizmy na Ziemi.

Zajrzyj z nami do królestwa grzybów!

Karol Maliszewski, Karol Banach, Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych, Warstwy, Wrocław 2017. ISBN: 978-83-65502-15-5. 36 stron.

Karol Maliszewski – uznany pisarz i krytyk literacki, ceniony zwłaszcza za propagowanie młodej rodzimej poezji, oraz Karol Banach – utalentowany grafik, mający w dorobku ilustracje do książek, ale i projekty graficzne realizowane na zlecenie wielkich międzynarodowych marek, połączyli swoje siły. Efektem tej współpracy jest niezwykła, błyskotliwie napisana, przepięknie zilustrowana i wydana w niecodziennej formie książka poetycka dla najmłodszych – Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych.

Książka zachwyca pod każdym względem. Wydana w formie leporello w pierwszej kolejności przykuwają uwagę formą, jak i kolorowymi ilustracjami. Grafiki Banacha, niebanalne, z jednej strony utrzymane są w konwencji charakterystycznej dla tego twórcy, z drugiej korespondują z wplecionymi między nie wierszami. I to właśnie teksty autorstwa Maliszewskiego sprawiają, że od książki nie sposób jest się oderwać. Napisane z niezwykłą dbałością o rytmikę frazy, zabawne, momentami przechodzące w gry słowne, sprawiają autentyczną przyjemność z czytania tak dorosłym, jak i dzieciom. Karol Maliszewski udowadnia, że bycie wybitnym krytykiem literackim i teoretykiem, wcale nie wyklucza tworzenia poezji najwyższej próby – również dla dzieci.

 

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz