GÓRA

Książka Roku PS IBBY 2022 – nominacje

Cóż to były za emocje! 1 grudnia poznaliśmy nominacje do nagrody Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY. Nagrody zostaną przyznane 16 grudnia na gali Książki Roku 2022 PS IBBY w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów!

Wlistopadzie 2022 r. obradowały trzy składy jurorskie nagrody Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.

Jury literackie w składzie Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Joanna Żygowska nominowało do nagrody literackiej Książka Roku 2022 PS IBBY następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):

Jury graficzne w składzie Joanna Olech, Anita Wincencjusz-Patyna i Małgorzata Gurowska nominowało do nagrody graficznej Książka Roku 2022 PS IBBY następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):

Jury złożone z upowszechniaczek nagrodzonych w ubiegłych edycji nagrody, w którego skład wchodzą Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, Anna Sadowska, Grażyna Sobieska-Szostakiewicz i Danuta Świerczyńska-Jelonek nominowało następujące osoby i instytucje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2022 (w porządku alfabetycznym):

Fundacja Powszechnego Czytania – organizacja non-profit działająca od 2018 r, która stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce.

Nominowana do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa za:

 • tworzenie i realizację wielu projektów podejmujących trud ratowania czytelnictwa, zapraszających czytających i nieczytających do kultury książki;
 • profesjonalne tworzenie wielkiej społecznej sieci współpracy na rzecz czytania dzieci i czytania dzieciom;
 • umiejętność skupienia wokół projektów ożywiania czytelnictwa zarówno specjalistów wysokiej klasy, jak i ludzi dobrej woli, instytucji państwowych i prywatnych firm;
 • konsekwentne przedstawianie obrazu świata, w którym czytanie ma wysoką wartość;
 • wykorzystanie możliwości Internetu, rozmach i zasięg podejmowanych przedsięwzięć, szczególnie tych skierowanych do młodych;
 • stworzenie forum dzielenia się autorskimi pomysłami i doświadczeniami pracy z książką i dzieckiem, jego rodziną czy społecznością lokalną.

Justyna Sawicka – specjalistka ds. literackich w dziale literackim Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu spotkań dla rodzin z dziećmi Książka w roli głównej.

Nominowana do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa za ciekawy interdyscyplinarny i międzypokoleniowy projekt Książka w roli głównej realizowany w Miejskim Teatrze Miniatura, obejmujący trzy obszary kultury: teatr, literaturę i sport. W ramach tego projektu rodziny z dziećmi od 5 roku życia uczestniczą m.in. w bezpłatnych warsztatach, których motywem przewodnim jest wybrana książka. Na spotkaniach, tłumaczonych również na język migowy, książki się czyta (robią to znani sportowcy) i inscenizuje. Teatr, uważany przez wielu rodziców za atrakcyjniejszy dla dzieci niż książka, włącza się więc w promocję czytania
i ciekawych działań z literaturą.

Małgorzata Swędrowska – trenerka PSPiA KLANZA, wieloletnia nauczycielka i animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego.

Nominowana do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa za:

 • wprowadzanie najmłodszych odbiorców poprzez literaturę w świat uniwersalnych wartości;
 • dzielenie się z innymi sprawdzonymi przez siebie metodami pracy edukacyjnej i wychowawczej inspirowanej mądrym tekstem literackim;
 • jej flagowy projekt: czytanie wrażeniowe, relacyjne, szczególnie ważne w edukacji literackiej dzieci młodszych;
 • wieloletnią konsekwencję w działaniu na rzecz czytelnictwa najmłodszych;
 • marketingową moc i uczynienie własnej marki z czytania włączającego uwagę i uczucia dzieci;
 • niezwykłą umiejętność emocjonalnego angażowania małych i dużych uczestników spotkań z książką.

Gratulujemy wszystkim nominowanym!

Organizatorem Konkursu Książka Roku 2022 jest Polska Sekcja IBBY

Konkurs Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY został dofinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Więcej na stronie PS IBBY!

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz