GÓRA

Książka, której nie da się zapomnieć

Nocne niebo bez księżyca napawa strachem. Jeśli jednak rozświetla on granat ciemności, człowiek czuje się bezpieczniejszy. Zasypia z uśmiechem na twarzy. Czy robią tak wszyscy dorośli? Nie wiem. Pewna jestem, że księżyc świecący w okna dziecięcych pokoików, przynosi najmłodszym spokojny wypoczynek i bajkowe sny.

Zdaje się, iż podobnie myśli Jimmy Liao. W swej książce „Księżyc zapomniał” przedstawił wizję świata, w którym zabrakło księżyca. Przyroda oszalała, ludzie stali się bardziej agresywni. Czuli się zagubieni, przewidując nadejście najgorszego. Świat bez księżyca stał się nieprzyjazny i niebezpieczny.

Samotny chłopiec, główny bohater książki Liao, odnalazł księżyc i się z nim zaprzyjaźnił. Spędzali ze sobą wiele radosnych chwil. Przyjaźń z księżycem była jego sposobem na ucieczkę przed samotnością i przed tęsknotą za ojcem, który był gdzieś daleko. Chłopiec i jego przyjaciel byli nierozłączni. Wspólnie przemierzali magiczne przestrzenie dziecięcej wyobraźni. Nie mogło to jednak trwać wiecznie, bo tylko do nadejścia dorosłości.

„Księżyc zapomniał” to kolejna magiczna opowieść znakomitego pisarza i rysownika tajwańskiego Jymmy’ego Liao. Jest to historia przedstawiona za pomocą przejmujących ilustracji i ascetycznego, ale jakże wiele treści przekazującego, tekstu. Książka ta pokazuje jak wielką moc ma dziecięca wyobraźnia i jak bardzo pomaga ona w pokonywaniu problemów codzienności.

Biorąc „Księżyc zapomniał” do ręki, dzieci i dorośli odbędą niezwykłą podróż do onirycznych przestrzeni, w których jak to we śnie, wszystko może się wydarzyć. Tej książki nie da się po prostu przeczytać. Nią się trzeba delektować, smakować i nasycać się jej pięknem od pierwszej do ostatniej strony.

Jimmy Liao, Księżyc zapomniał, Officyna, Łódź 2012. The Moon Forgets. Tłumacz: Katarzyna Sarek. ISBN 978-83-62409-18-1.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz