GÓRA

Książka-kołysanka

Książka-kołysanka z otwieranymi klapkami tak Masło śpi Tiny Oziewicz z ilustracjami Agaty Królak określiło wydawnictwo Dwie Siostry. Słowa te oddają w pełni charakter książki. Bo opowiedziana historia i ilustracje z ruchomymi fragmentami kołyszą do snu, ale też zapraszają do zabawy w przyglądanie się otaczającej dziecko rzeczywistości.

Nim dziecko ułoży się do snu, musi utulić swoje zabawki. Kładzie pluszaki pod kołdrą. Lalki układa w łóżeczkach. Resoraki zamyka w pudełkach. Czasem opowie im jakąś historię. Innym razem zaśpiewa kołysankę. Wszystko tu żyje w zabawie i opowieści. W wyobraźni najmłodszych martwe przedmioty ulegają personifikacji. Nie raz z pewnością bawiliście się w układanie do snu otaczających was w najbliższym otoczeniu przedmiotów. Dziś w zabawie tej pomoże Masło śpi.

Krótka forma literacka, a więc wierszowany tekst Tiny Oziewicz, zachęca do rozmowy o otaczającej nas rzeczywistości. Jej dopełnieniem stają się zabawne ilustracje Agaty Królak, które poruszą wyobraźnię dzieci także dzięki ruchomym fragmentom obrazków.  Opowieść prowadzi nas przez kolejne przestrzenie domu, pozwala ułożyć do snu przedmioty i elementy rzeczywistości znajdujące się na podwórku. Zaspany świat wydaje się bezpieczny i przyjazny, staje się motywacją do spokojnego snu odbiorców książeczki.

Masło śpi uczy przyglądania się otaczającej dziecko rzeczywistości. Skłania do nazywania przedmiotów i różnych fragmentów przestrzeni, w której żyjemy. Motywuje do układania własnych opowieści, w których świat jest oswojony i bezpieczny. Tina Oziewicz i Agata Królak kołyszą do snu, w którym pojawiają się magiczne historie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tina Oziewicz, Masło śpi, Dwie Siostry, Warszawa 2018. Ilustracje: Agata Królak. ISBN: 978-83-65341-33-4. 28 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz