GÓRA

Krzysztof Siwczyk otrzymał Nagrodę Kościelskich!

Krzysztof Siwczyk (fot. Wydawnictwo a5)Literacką Nagrodę Kościelskich otrzymał w 2014 roku Krzysztof Siwczyk za poemat „Dokąd bądź”. W uzasadnieniu jej przyznania określono utwór ten jako: „świadectwo kondensacji poetyckiej wyobraźni, a zarazem dojrzały projekt z pogranicza literatury i życia”.

Krzysztof Siwczyk jest poetą, eseistą, recenzentem, felietonistą oraz aktorem. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Jego debiutem był tom „Dzikie dzieci”, opublikowany w roku 1995. Artysta jest współtwórcą grupy poetyckiej „Na Dziko”. Jest twórcą wielu książek poetyckich oraz zbiorów esejów, szkiców i felietonów.

Nagroda KościelskichNagroda Kościelskich jest przyznawana od roku 1962 przez Fundację im. Kościelskich. Fundacja ta jest jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych. Działa w Genewie. Jej istnienie zawdzięczamy testamentowi zmarłej w 1959 roku Moniki Kościelskiej, która była wdową pod Władysławie Auguście Kościelskim. Był on wydawcą, poetą i mecenasem sztuki. Za główny cel Fundacja obiera wspieranie rozwoju literatury, szczególnie zaś polskiej poezji. Aby sprostać temu celowi, przyznaje ona nagrody młodym twórcom polskim.

Więcej o Nagrodzie Kościelskich i o jej laureatach!

Oceny czytelników:

0 / 5 0

Dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty dofinansowane z MKiDN (Idziemy po kulturę, Book Morning Library) oraz wiele innych, tworzonych na potrzeby instytucji kultury.