Kryminał z bogatym tłem historycznym
Katarzyna Kwiatkowska nie pozwala czytelnikowi na nudę. Jej „Zbrodnia w szkarłacie” pełna jest zaskakujących zwrotów akcji. Ciekawość odbiorcy zostaje podsycona również przez bogate tło historyczne, ponieważ wydarzenia dzieją się w roku 1900.
Kiedy piękna Helena miała wyjść za mąż, w jej rodzinnym dworze w Jeziorach doszło do tragedii. Ktoś zamordował największego wroga majątku. Panna młoda chce więc zerwać zaręczyny oraz odwołać ślub. Pewnie tak by się stało, gdyby nie determinacja jej matki. W akcję wciągnięty został przystojny i szarmancki Jan Morawski. Co prawda pomagał rozwikłać tę kryminalną zagadkę, ale szybko przekonał się, że zadanie to nie będzie łatwe. W rodzinie kryje się bowiem więcej tajemnic, które tak zagmatwają opowiadaną historię, że do końca powieści nie można odgadnąć, kto jest mordercą.
Autorka musiała skrupulatnie przygotować się do pisania kryminału, co potwierdzają zawarte w opowieści liczne ciekawostki historyczne, związane zwłaszcza z powstaniem Związku Ziemskiego. Choć mamy tutaj do czynienia ze zgrabnie skomponowaną powieścią kryminalną, czyta się ją jak powieść historyczną, która pokazuje dzieje narodu polskiego, kiedy Polacy musieli borykać się z germanizacją i wykupem ziem polskich przez Niemców. Na przykładzie rodziny Jezierskich, ich przyjaciół, znajomych z okolic Poznania, autorka pokazuje, jak wyglądało życie codzienne pod zaborami i w jaki sposób przeciwstawiano się swoim ciemiężcom.
Interesujący jest także wątek kryminalny. Podczas prób rozwikłania zagadki morderstwa, pojawiają się liczne poszlaki, które doprowadzają do kolejnych zwrotów akcji i wnikania w nowe tajemnice poszczególnych bohaterów. Czytelnik szybko przekonuje się, że każdy miał motyw, każdy w jakiś sposób był wplątany w morderstwo i kiedy już odbiorcy książki wydaje się, że wie, kto jest winny, następuje zwrot akcji, który każe zapomnieć o wszelkich domysłach i szukać winy w innych postaciach. Nie jestem wprawnym czytelnikiem kryminałów, nie domyśliłam się więc, kto zabił. Miałam jednak ogromną frajdę, starając się rozwiązać tajemnicę kryminalną.
Dużym atutem „Zbrodni w szkarłacie” jest bogate tło historyczne. Życie codzienne ziemian borykających się z zaborcami fascynuje, a tajemnice rodu Jezierskich sprawiają, że opowieść jest jeszcze bardziej intrygująca. Poszukiwanie rodowego skarbu, skandale, sytuacja społeczno-polityczna na ziemiach polskich przełomu XIX i XX wieku wzbogacają wątek kryminalny, który nie daje się rozwikłać do zakończenia powieści.
Katarzyna Kwiatkowska, Zbrodnia w szkarłacie, Znak, Kraków 2015. ISBN: 978-83-240-3491-8. 400 stron.