GÓRA

Kraków i jego tajemnice!

Są pewnie wśród Was czytelnicy, którzy poznali już opowieści Beaty Sarnowskiej o przygodach Kamy, Zuzy i ich przyjaciół. Jeśli jeszcze ich nie znacie, sięgniecie po nie, po przeczytaniu Tajemnicy krakowskich pocztówek. Tym razem grupa młodych detektywów będzie rozwiązywać zagadki, które zostały zapisane na pocztówkach. Dzięki temu, wraz z bohaterami książki, poznamy tajemnice Krakowa i jego najciekawsze zakątki.

Tajemnica krakowskich pocztówek jest intrygującą opowieścią przygodową dla kilku- i kilkunastolatków. Tym razem Kama, Zuza, Wojtek i Krzysiek wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Zabrał ich tam dziadek Kamilii, który pochodził właśnie z miasta królów. Podczas wycieczki książkowi bohaterowie mieli wziąć udział w urodzinowym przyjęciu przyjaciela dziadka i wręczyć mu cenną kolekcję starych pocztówek. Niestety już na początku krakowskiej wyprawy staruszek zachorował i znalazł się w szpitalu, a wartościowy prezent zniknął z pokoju dzieci.

Niekorzystny splot wydarzeń okazał się być tylko pretekstem do wciągnięcia Kamy, Zuzy i pozostałych członków wyprawy w grę miejską, która polegała na zwiedzaniu kolejnych zakamarków Krakowa, poznawaniu ich tajemnic, legend i dawnych opowieści oraz rozwiązywaniu zagadek zapisanych na pocztówkach. Narratorką opowieści jest Kama, która żywiołowo przedstawia nam kolejne wydarzenia, własne przemyślenia, przeżycia i rozmowy przyjaciół. Bardzo szybko więc czytelnicy wciągnięci zostają w przygodę książkowych bohaterów. Dzięki temu poznają historię Krakowa i Polski, najważniejsze miejsca w mieście i ciekawostki. Warto zwrócić uwagę także na ilustracje Artura Nowickiego, który doskonale połączył zdjęcia opisywanych miejsc z rysowanymi postaciami. Wszystko to sprawia, że książka Beaty Sarnowskiej uczy, bawi i motywuje do tworzenia podobnych opowieści o odwiedzanych przez siebie miastach.

Tajemnica krakowskich pocztówek to jest powieść, którą polecam dzieciom i młodzieży. Doskonała dla tych, którzy wybierają się do Krakowa. To też ciekawa i intrygująca historia do wspólnego czytania przez rodziców i dzieci. Jestem pewna, że wielu z czytelników tej opowieści, sięgnie po inne książki Beaty Sarnowskiej, a wielu zmotywuje ona do tworzenia gier miejskich w ich rodzinnych miastach.

Szczegółowe informacje

Autor:Beata Sarnowska
Tytuł:Tajemnica krakowskich pocztówek
Wydawnictwo:Wydawnictwo Skrzat
MiejsceKraków
Rok wydania:2017
Ilustracje:Artur Nowicki
ISBN:978-83-7915-529-3
Strony:152

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz