GÓRA

Koty i ludzie

Historia kotówKoty dzięki nowoczesnym mediom są ikonami popkultury, bohaterami licznych zdjęć, memów i filmów. Wielu je uwielbia, co powoduje, że stały się członkami niemal każdej polskiej rodziny. Być może tytułowa bohaterka „Alicji w Krainie Czarów” ma rację, twierdząc, że w domu, w którym mieszka dziewczynka, powinien być też kot, ponieważ tylko wtedy dom staje się kompletny.

W „Historii kotów” Madeline Swan zebrała najbardziej interesujące informacje dotyczące tych czworonogów, pokazując, jak na przestrzeni wieków zmieniał się ich status w ludzkim społeczeństwie. Co prawda dzisiaj koty nie są otaczane kultem jak w starożytnym Egipcie, ale po latach prześladowań, znów stały się ludzkimi ulubieńcami. Mimo, że zwykle koty ignorują swoich właścicieli i nie pozwalają się zdominować, oczarowują tajemniczością. Nikt z nas przecież nie wie, jak wiele łączy kota z ciemnymi mocami, diabłem i czarami, z którymi utożsamiany był przed laty.

Po przeczytaniu „Historii kotów”, można stwierdzić, że w czasach współczesnych obserwuje się połączenie dwóch znanych z przeszłości postaw ludzkich dotyczących tych zwierząt – uwielbienia, bliskiego kultowi boskiemu, ze strachem, jaki towarzyszył ludziom średniowiecza, dostrzegającym w kocich oczach oraz zachowaniach znaki łączności z szatanem i czarami. Dziś nikt kotów za to nie pali na stosie, a ich właścicieli nie posądza się o uprawianie magii, jednak ciągle tworzy się niesamowite historie, które podobnie jak dawne mity, mają wyjaśnić krnąbrną naturę domowych pupili.

„Historia kotów” jest jednak przede wszystkim intrygującym zbiorem opowieści o kotach i ich – najczęściej znanych – właścicielach. Wielu pisarzy, malarzy, muzyków, polityków, gwiazd kina i telewizji uwielbiało koty. Wielu też ich nienawidziło. Każdy przypisuje im inne cechy, każdy chciałby widzieć w nich coś niezwykłego. Wszystko to powoduje, że nie słabną stereotypy dotyczące kotów, podobnie jak nie cichną fantastyczne często opowieści o ich umiejętnościach.

Wielbiciele kotów z pewnością już przeczytali tę książkę Madeline Swan. Grona jej odbiorców nie zawężałbym jednak tylko do kocich właścicieli. Centralną postać tekstu stanowi kot, ale jego los uzależniony był od religii, polityki czy obyczajów. „Historia kotów” jest więc także opowieścią o ludziach, zwłaszcza tych znanych i podziwianych, którzy koty uwielbiali lub je znienawidzili.

Madeline Swan, Historia kotów, Znak Horyzont, Kraków 2015. Tytuł oryginalny: The curious history of cats. Tłumaczenie: Miłosz Wojtyna. ISBN: 978-83-240-3051-4. 320 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!