GÓRA

Koty i ludzie

Alya i trzy koty to jest opowieść o rodzinie, w której koty żyją szczęśliwie niczym książęta i o wielkich sercach ludzkich, które nigdy nie są obojętne na krzywdę zwierząt. Minusz, Pasza i Amir doskonale czują się w domu Samiego i Mariam. Uwielbiają przytulać się do ciepłego brzucha kobiety. Kiedy jednak on zaczyna rosnąć i poruszać się, koty czują się zaniepokojone. Czy to, co kryje się we wnętrzu Mariam, nie odbierze im miłości i zainteresowania ludzi?

Amina Hachimi Alaoui pochodzi z Maroka i w swojej książce, również dzięki świetnym ilustracjom Mai Fidawi, oddała klimat tego miejsca. Przeszłość i tradycja doskonale łączą się tu z nowoczesnością. Dzięki temu też historia nabiera orientalnego rysu. Główną rolę odgrywają w niej koty, które doskonale czują się w domu swoich właścicieli. Amina Hachimi Alaoui pokazała jednak, jakie lęki odczuwają zwierzęta, kiedy nie rozumieją zmian zachodzących w ich najbliższym otoczeniu. Mariam jest w ciąży. Ale one widzą tylko wciąż rosnący i poruszający się brzuch. Ratunkiem w trudnej sytuacji okazuje się tutaj człowiek mądry i empatyczny, który rozumie koty i chce, by nowy domownik został ich przyjacielem.

Alya i trzy koty staje się więc opowieścią o cudzie narodzin. O rodzinie otwartej na potrzeby kotów oraz o miłości, która łączy ludzi i zwierzęta. A wszystko to Maya Fidawi w swoich ilustracjach ubrała w orientalne szaty. Dodała opowiadanej historii jeszcze więcej ciepła i pozytywnych emocji.

Amina Hachimi Alaoui i Maya Fidawi ogrzewają ludzkie serca i przywracają wiarę w dobro oraz empatię, które człowiek jest w stanie zaoferować zwierzętom. Alya i trzy koty to jedna z piękniejszych kocich opowieści, jakie przeczytacie i pokażecie swoim dzieciom. Doskonale sprawdzi się także w sytuacji, kiedy będziecie chcieli przygotować je na pojawienie się rodzeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amina Hachimi Alaoui, Alya i trzy koty, Muchomor, Warszawa 2017. Ilustracje: Maya Fidawi. Tłumaczenie: Jolanta Kozłowska. ISBN: 978-83-65650-07-8. 32 strony.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz