GÓRA

Koszmarny Karolek w jubileuszowej odsłonie!

Koszmarny Karolek i arcycuchnąca bombaFani serii książek przedstawiających przygody Koszmarnego Karolka będą zadowoleni, ponieważ mogą dziś sięgnąć po nowe jubileuszowe wydanie ich ulubionych opowieści. Mimo tego, że Karolek jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niegrzecznych chłopców, z jakimi przyszło wam się kiedykolwiek zetknąć, teksty Franceski Simon są czytane przez tysiące dorosłych i dzieci, na co wskazuje choćby liczba osób lubiących fanpage Koszmarna Klasa na Facebooku. 

Książki, w których Francesca Simon opowiada o przygodach Koszmarnego Karolka, wydawane są już dwadzieścia lat. Z tej okazji wydawnictwo Znak Emotikon stworzyło specjalną edycję serii, w ramach której możemy dziś czytać dwadzieścia tomów koszmarnych i wprawiających w osłupienie zbiorów opowiadań o niesfornym chłopcu, jego kolegach z klasy i rodzinie. Kiedy rozpoczynamy czytanie tych tekstów, jesteśmy przerażeni ilością niemądrych pomysłów, na jakie może wpaść kilkuletni chłopiec. Rodzice, którzy po raz pierwszy sięgają po te książką, mogą się zastanawiać, czy Koszmarny Karolek nie jest przypadkiem złym przykładem dla ich dzieci. Szybko jednak przekonują się, że każda z koszmarnych opowieści zakończona jest w taki sposób, by najmłodsi nie mieli wątpliwości, jakie zachowania są właściwe.

Urodziny KarolkaKoszmarny Karolek staje się uosobieniem wszystkich lęków dorosłych, dotyczących złego zachowania dzieci. Jeśli wydaje się im, że ich córka lub syn nie mogą już być bardziej niesforni, okazuje się, że mogą. Wystarczy przeczytać „Arcycuchnącą bombę”, by przekonać się, że dzieci z najgorszych koszmarów naprawdę istnieją. Jeśli nie w rzeczywistości, to z pewnością w wyobraźni Franceski Simon. Wspominany tu tom składa się z opowiadań – „Koszmarny Karolek czyta książkę”, „Koszmarny Karolek i cuchnąca bomba”, „Koszmarny Karolek i szkolny projekt” oraz „Koszmarny Karolek nocuje u kolegi”. Ostatnią część stanowi zbiór żartów, które będą powtarzane przez małych czytelników – „Koszmarny Karolek. Arcydożarte żarty”. Dzięki tym tekstom dowiecie się, czy małemu bohaterowi udało się wygrać konkurs czytelniczy, kto kogo bardziej upokorzył w sporze dziewczynek i chłopców, co musiał uczynić Koszmarny Karolek, że to nie o on, a pani Kat-Toporska została wezwana do dyrektorki Rekino i co się musiało stać, że Koszmarnemu Karolkowi nie udało się zdemolować mieszkania nowego kolegi. Nim jednak poznacie zakończenie tych opowieści, będziecie świetnie się bawić. Dobrego humoru w książkach Franceski Simon nie brakuje.

Chłopiec o niewinnym wyrazie twarzy i przenikliwym spojrzeniu spogląda na czytelnika z ilustracji wykonanych przez Tony’ego Rossa. Może irytować i oburzać. Jednak z pewnością każdy prędzej czy później ulega jego urokowi, o czym świadczą rzesze fanów w wielu państwach na świecie. Koszmarny Karolek nie jest miły i grzeczny, bywa denerwujący i przerażający, ale dzieci lubią tego bohatera, ponieważ porusza się w przestrzeni dobrze im znanej, głośno mówi o tym, o czym zwykle szepcze się w klasie szkolnej i zachowuje się tak, jak chciałoby się zachowywać wiele dzieci zmęczonych nieustannymi nakazami i zakazami. Postacie w opowieściach o Koszmarnym Karolku są nieco przerysowane, problemy wyolbrzymione, a sposób ich rozwiązywania przesadzony. Francesca Simon wiedziała, jak przedstawić to wszystko, co dotyka najmłodszych w przestrzeni szkoły i domu rodzinnego. Nie zapomniała jednak, że atrakcyjna książka dla małych odbiorców powinna przede wszystkim śmieszyć i sprawiać, że podczas jej czytania będą się wspaniale bawić. To jest sukces serii tekstów opowiadających o przygodach Koszmarnego Karolka.

„Koszmarny Karolek i arcycuchnąca bomba” to jeden z dwudziestu tomów opowieści o Koszmarnym Karolku. Francesca Simon stworzyła bohatera, którego kochają tysiące dzieci. Jeśli jeszcze nie poznaliście niesfornego chłopca, powinniście sięgnąć po koszmarną serię, dziś oddaną w ręce czytelników w nowym wydaniu.

Francesca Simon, Koszmarny Karolek. Arcycuchnąca bomba, Znak Emotikon, Kraków 2014. Tłumaczenie: Maria Makuch. Tytuł oryginalny: Horrid Henry’s Stink Bomb. Horrid Henry’s Mighty Joke Book. Ilustracje: Tony Ross. ISBN: 978-83-240-2939-6. 192 strony.

Czytam To!:

1

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!