GÓRA

Koronka i Hafcik do czytania i dotykania!

Koronka i Hafcik to księżniczka i książę, bohaterowie książki Liliany Bardijewskiej. Koronka i hafcik to także dominujące elementy pięknej szaty graficznej tej lektury. „Księżniczka Koronka i książę Hafcik” to kolejna z naszych ulubionych czytanek do poduszki.

Kiedy bierze się tę książkę do ręki, nie zaczyna się jej czytać. Najpierw się ją ogląda. Pojawiające się w niej obrazki to tkaninowe układanki, pośród których dziewczynki zachwycają się przede wszystkim zdjęciami świata, z którego pochodzi księżniczka Koronka. Jest tak delikatny i oniryczny, że z pewną obawą przekłada się kolejne strony książki. A podczas czytania, małe czytelniczki będą leciutko dotykać tych obrazków, mając nadzieję, że poczują pod paluszkami koronkową fakturę. Jakież jest ich zdziwienie, kiedy przekonują się, że to tylko ilustracja. Później chciałoby się dotknąć mięciutkich włosów księcia, drzew, kwiatów, piórka i motków z wełny. Myślę, że nie wolno się przed tym powstrzymywać. Nasza wyobraźnia jest w stanie sprawić, że poczujemy pod palcami wszystkie z elementów obrazków.

Nie tylko obrazki zainteresują małych czytelników tej książeczki. Spodoba im się z pewnością także romantyczna opowieść o białej księżniczce Koronce i kolorowym księciu Hafciku. Księżniczka mieszkała w Królestwie Koronek, „białym bielutkim, zimnym zimniutkim”. Książę zaś był mieszkańcem Królestwa Haftów, „ciepłego cieplutkiego, barwnego barwniutkiego”. Czy osoby tak różne i tak różne królestwa mogą się ze sobą połączyć? Przekonacie się sami. Wspomnę jedynie, że tam, gdzie pojawia się miłość, tam gdzie pojawia się młodzieńcze zainteresowanie światem, nie ma marzeń niemożliwych do spełnienia.

Liliana Bardijewska, znana i doceniona już pisarka książek dla dzieci i młodzieży, oddała zatem w ręce małych czytelników niezwykle ciepłą opowieść, która licznymi zdrobnieniami, prozą przeplataną rymowankami i piękną szatą graficzną zainteresuje każdego. My jesteśmy tą książką zachwycone. Czytamy ją, czytamy i dotykamy!

***

Otwierając dziś tę książkę, znalazłam w niej prezent od córki. Prawda, że wspaniały? W tle wewnętrzna okładka.

Liliana Bardijewska, Księżniczka Koronka i książę Hafcik, Literatura, Łódź 2012. Ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak. ISBN: 978-83-7672-199-6. 36 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz