GÓRA

KONKURS Gdzie ci mężczyźni?

Gdzie ci mężczyźni

KONKURS ZAKOŃCZONY!

Książkę Philipa Zimbardo i Nikity Coulombe “Gdzie ci mężczyźni?” otrzymuje Michał Olejniczak. GRATULUJĘ!

Ale to nie koniec niespodzianek. Drugi egzemplarz otrzyma Łukasz Wolanin, który również napisał dobry tekst, ale przede wszystkim wielokrotnie wypowiadał się na temat książki na moim fanpage’u na Facebooku. Postanowiłam więc przyznać dodatkową nagrodę za zaangażowanie i aktywność na moim profilu. Takich niespodzianek będzie w przyszłości więcej! 

JESZCZE RAZ GRATULUJĘ!

Zbliża się długi weekend, a więc będzie dużo czasu, by pomyśleć o tym, co dzieje się współcześnie z męskością. Mamy do czynienia ze zjawiskiem kryzysu męskości?

Ogłaszam konkurs, w którym wygrać będzie można książkę Philipa Zimbardo i Nikity Coulombe “Gdzie ci mężczyźni?”.

Aby móc wziąć udział w konkursie, trzeba spełnić następujące warunki:

1. Odpowiedzieć na pytanie:

Czy zgadzasz się z Philipem Zimbardo i Nikitą Coulombe, autorami książki „Gdzie ci mężczyźni?”, że w czasach współczesnych nastąpił kryzys męskości? Uzasadnij swoją odpowiedź.

Następnie odpowiedź tę przesłać na adres e-mail: magda@czytamto.pl;

2. W e-mailu zgłoszeniowym zamieścić informacje: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu;

3. W e-mailu zgłoszeniowym zamieścić oświadczenia:

Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin Konkursu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Czytam to!, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Czas trwania konkursu od 29 kwietnia 2015 r. do 8 maja 2015 r.

Więcej informacji w Regulaminie.


Philip Zimbardo, Nikita S. Coulombe “Gdzie ci mężczyźni?” Wydawnictwo Naukowe PWN!

„Każdy zna jakiegoś młodego mężczyznę, który rozpaczliwie zmaga się z własnym życiem. Może ma kłopoty z motywacją w szkole, może cierpi z powodu zaburzeń emocjonalnych, może nie radzi sobie w kontaktach z innymi, ma niewielu prawdziwych przyjaciół lub brakuje mu dziewczyny, albo uwikłał się w jakiś gang. Albo nawet siedzi w więzieniu. Może jest twoim synem bądź krewnym. A może chodzi o ciebie”.

Philip Zimbardo i Nikita S. Coulombe biją na alarm: męskość jest w kryzysie! Młodzi mężczyźni rezygnują z gruntownego wykształcenia, nie radzą sobie na rynku pracy, nie potrafią stworzyć dojrzałej relacji z kobietą. Opóźniają wyprowadzkę z rodzinnego domu, pozwalając rodzicom łożyć na swoje utrzymanie, nie dbają o zdrowie i kondycję. W zamian za to spędzają czas na „męskich” rozrywkach, sukcesy odnoszą w grach komputerowych, „zarządzając wszechświatem” z zacisza własnej sypialni, a wiedzę o intymności czerpią z filmów pornograficznych.

Dlaczego tak się dzieje? Philip Zimbardo analizuje przyczyny upadku facetów na trzech poziomach: przygląda się cechom samych mężczyzn, sytuacji, w jakiej się znaleźli, oraz układowi sił, który tę sytuację stworzył. Nieskuteczny system edukacji, rodziny z nieobecnym (psychicznie lub fizycznie) ojcem i nadopiekuńcze matki, uzależnienie od pobudzenia, które przynosi wirtualna rzeczywistość, zmiany w środowisku naturalnym wywołane zanieczyszczeniami, recesja oraz rosnąca pozycja kobiet nie sprzyjają rozwojowi facetów.

Czy jesteśmy bezradni wobec upadku męskości? Czy możliwe są działania na poziomie systemu edukacji, mediów, polityki społecznej, które mogą zaradzić kryzysowi? W jaki sposób matki i partnerki młodych mężczyzn mogą im pomóc nadążać za wymaganiami życia? Co wreszcie sami faceci mogą zrobić dla siebie, by przestać zmagać się z własnym życiem, a zacząć żyć? Autorzy nie pozostawiają nas bez odpowiedzi na te pytania – proponują szereg działań, które mogą powstrzymać postępujący kryzys męskości i uchronić kolejne pokolenia młodych chłopców przed życiową nieporadnością. Więcej informacji: www.gdziecimezczyzni.pl oraz www.facebook.com/gdziecimezczyzni.zimbardo. Partnerem książki jest AMS.

O AUTORACH

Philip G. Zimbardo jest uznanym na świecie „głosem i twarzą współczesnej psychologii”, profesorem na Uniwersytecie Stanforda (dziś zajmuje stanowisko professor emeritus) oraz w Palo Alto University, uczy także w Naval Postgraduate School in Monterey (Kalifornia). Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia za pracę dydaktyczną, badawczą, za popularyzowanie wiedzy jako autor książek i osoba wypowiadająca się w mediach, a także za swój wkład w dziedzinę psychologii. Pośród jego ponad 400 publikacji naukowych, w tym 50 popularnonaukowych książek i podręczników, znajduje się najstarszy wciąż używany podręcznik psychologii – Psychologia i życie oraz Psychologia. Kluczowe Koncepcje. Jego obecną pasją jest Projekt Bohaterskiej Wyobraźni (Heroic Imagination Project), badający i wspierający psychologię „zwykłych bohaterów”. Problemy poruszane w książce Gdzie ci mężczyźni? leżą mu szczególnie na sercu, gdyż niedawno został dziadkiem.

Więcej informacji: na zimbardo.com.

Nikita S. Coulombe zdobyła licencjat z zakresu sztuk pięknych i psychologii na University of Colorado. Po ukończeniu studiów przez kilka lat pracowała z Philipem Zimbardo jako jego osobista asystentka, między innymi na wczesnych etapach powstawania Projektu Bohaterskiej Wyobraźni (Heroic Imagination Project) i przy wspólnym pisaniu książki Gdzie ci mężczyźni? Opracowała ankiety i przeprowadziła wiele wywiadów zawartych w tej publikacji. Rozmowy te były jednym z elementów, które zainspirowały ją do współzałożenia bloga poświęconego edukacji seksualnej, BetterSexEd. Jej pasją jest poznawanie ludzkiej natury.

Więcej informacji na: nikitacoulombe.com.

Ilustracje: Igor Myszkiewicz

Wydawnictwo Naukowe PWN

Pracownia Szumu

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!