GÓRA

Kompozytor i ojciec

Cieszę się, że powstają takie książki, w których uświadamia się małym odbiorcom, że nawet najbardziej znani Polacy, nim osiągnęli sławę i stali się mistrzami w swojej dziedzinie, najpierw byli dziećmi. Stanisław Moniuszko to znakomity kompozytor, ale przede wszystkim - co sam wielokrotnie podkreślał - tata. Tatulczyk Moniuszko to ciepła, wierszowana opowieść Katarzyny Huzar-Czub, w której tytułowy bohater przestaje być tylko wielkim artystą, a pokazuje się czytelnikom, jako kochający swoją rodzinę mąż i ojciec.

Katarzyna Huzar-Czub oczarowała czytelników już swoimi Glissando, Alikwoty, Ostinato z serii Sonia w Krainie Sonostworów. Są to interaktywne książki, które wprowadzają małych odbiorców w świat dźwięków i muzyki oraz pozwalają na zachwycanie się ich istotą. Docenione zostały one też przez PS IBBY w ostatnim konkursie Książka Roku. Teraz możemy czytać wierszowaną opowieść o życiu Moniuszki, który znany jest zwłaszcza, jako niezwykle utalentowany kompozytor i autor Halki czy Strasznego dworu. 

W 2019 roku obchodzimy 200 urodziny artysty, a także Rok Moniuszki. Te wydarzenia stały się motywacją do napisania biografii kompozytora dla dzieci. Ale też Polskie Wydawnictwo Muzyczne zdecydowało się na stworzenie ponad 20 nowych wydań nutowych, książkowych oraz płytowych, a także blisko 80 wznowień, materiałów dla orkiestr i teatrów operowych, ponad 100 dostępnych na całym świecie publikacji cyfrowych, 7000 stron zdigitalizowanego materiału w wolnym dostępie oraz wielu innych materiałów dla odbiorców w każdym wieku. Mamy więc możliwość wszechstronnego poznania i przypomnienia sobie twórczości oraz biografii znakomitego kompozytora.

Katarzyna Huzar-Czub ukazała małym czytelnikom przede wszystkim człowieka. Kazała Moniuszcze zejść z pomnika i przyjrzeć się mu jako dziecku, ale też później jako ojcu, który swoją karierę uzależnia od możliwości pracy blisko domu. Dlatego też nazywano go Tatulczykiem, który bez rodziny swej czuł się nikim!. Dopełnieniem historii artysty, ojca i męża, który jednak był osobą niezwykłą, stają się ilustracje Marty Ruszkowskiej, wprawnie łączące przeszłość z teraźniejszością oraz pokazujące nieprzemijalność sławy artysty.

Tatulczyk Moniuszko to opowieść o człowieku, ojcu, mężu i cenionym przez lata kompozytorze. Książka Katarzyny Huzar-Czub pokazuje, że można sprawnie połączyć pracę, karierę z wychowaniem dzieci. Książka wprowadza czytelników w biografię znanego na całym świecie artysty i staje się pretekstem do rozmów o muzyce, ale też motywacją do świętowania Roku Moniuszki. 

Szczegółowe informacje

Autor:Katarzyna Huzar-Czub
Tytuł:Tatulczyk Moniuszko
Wydawnictwo:Polskie Wydawnictwo Muzyczne
MiejsceKraków
Rok wydania:2019
Ilustracje:Marta Ruszkowska
ISBN:978-83-224-5107-6
Strony:24

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz