GÓRA

Kolorowanie i jego pozytywne właściwości

FKonstrukcjeWielu dorosłych odkryło już dobroczynne konsekwencje malowania, a kolorujący rodzic czy dziadek już nikogo nie dziwią. Zajęcie to jest coraz bardziej zajmujące, bo i proponowane odbiorcom kolorowanki są coraz piękniejsze. Kiedy weźmiesz do ręki Fantastyczne konstrukcje czy Fantastyczne miasta Steve’a McDonalda, będziesz mieć poczucie obcowania z czymś wyrafinowanym i wartościowym. Kolorowanki te nie tylko zostały pięknie wydane, bo także zachwycają bogactwem wzorów.

Wspominane przez mnie kolorowanki należą do serii ART Egmont, co gwarantuje ich piękne opracowanie graficzne. To są typowe malowanki dla dorosłych, z mnóstwem detali, które trzeba precyzyjnie wypełniać. W Fantastycznych konstrukcjach znaleźć można mnóstwo prawdziwych oraz wymyślonych budynków. Z kolei Fantastyczne miasta wypełnione zostały niesamowitymi przestrzeniami miejskimi. Tylko od kolorującego zależy, jaki nada im wygląd. Jedno jest pewne, mnogość maleńkich kształtów wymaga maksymalnego skupienia, co zmusi do oderwania się od wszystkich problemów dnia codziennego. Jest to więc doskonała arteterapia dla każdego, kto potrzebuje uwolnić się od stresu i pragnie wytchnienia, by później z nową siłą przystąpić do realizowania kolejnych zadań.

FMiastaZarówno w jednej, jak i w drugiej kolorowance zamieszono liczne mandale. Ich malowanie posiada właściwości terapeutyczne. Dowiedziono, że taki sposób pracy z dziećmi i dorosłymi prowadzi do uspokojenia oraz wyciszenia. Dzięki mandalom usprawnia się koncentrację i prowadzi do wewnętrznej integracji. Kolorowanie mandali pozwala też na uporanie się z nadpobudliwością i agresją. Nie można oczywiście nie wspomnieć i o ćwiczeniu sprawności manualnych, co wspomaga rozwój motoryczny. Tych pozytywnych właściwości malowania daje się wyodrębnić znacznie więcej. Nie można więc mieć żadnych wątpliwości, że kolorowanie przynosi tylko pozytywne konsekwencje.

Fantastyczne konstrukcje i Fantastyczne miasta zachwycają mnóstwem wzorów, mandali, przestrzeni miejskich i budynków. Ich kolorowanie to przede wszystkim wspaniała zabawa, która posiada właściwości terapeutyczne. Propozycja Steve’a McDonalda stanowi ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, ale może być również doskonałym narzędziem wspomagającym działania socjoterapeutyczne na przykład w ramach arteterapii.

Steve McDonald, Fantastyczne konstrukcje, Egmont, Warszawa 2016. Seria Artystyczna ART Egmont. Sztukoterapia. ISBN: 978-83-281-1194-3. 60 stron.

Steve McDonald, Fantastyczne miasta, Egmont, Warszawa 2016. Seria Artystyczna ART Egmont. Sztukoterapia. ISBN: 978-83-281-1419-7. 60 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz