GÓRA

Kobiety walczą codziennie

Najnowsza książka Sylwii Chutnik jest zbiorem wywiadów z kobietami, które są zawodniczkami sportów walki. To silne, przekraczające granice wytrzymałości i walczące ze stereotypami kobiety. Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sportów walki mają wiele wspólnego z powieściami pisarki. W wywiadach z bohaterkami książki Sylwia Chutnik, którą też coraz częściej można zobaczyć z rękawicami bokserskimi na dłoniach, pokazała siłę, którą posiada każda z nas. Trzeba tylko znaleźć motywację, by ją z siebie wydobyć.

Czasy zmieniły się tak bardzo, że dzisiaj już nikogo nie dziwi drobna dziewczyna w oktagonie z rękawicami bokserskimi na dłoniach. Joanna Jędrzejczyk, Agnieszka Rylik, Sylwia Kusiak, Agnieszka Niedźwiedź, Gabriela Kuzawińska, Iwona Guzowska, Ewa Brodnicka, Sylwia Zaczkiewicz, Joanna Piotrowska, Jolanta Wasilewska i wiele innych kobiet codziennie trenują i zdobywają szczyty w dyscyplinach sportowych, które kiedyś były zarezerwowane tylko dla mężczyzn.  Bohaterki książki Sylwii Chutnik mówią o tym, co je motywuje do obciążających treningów, jak je godzą z codziennymi obowiązkami, jak radzą sobie z kobiecymi stereotypami i uprzedzonymi do nich mężczyznami.

Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sportów walki polecam innym kobietom. Słyszę często, że to nie dla nich, ponieważ nie interesują je takie dyscypliny sportowe. Ale to nie jest tylko książka o boksie i biciu się. To są opowieści o codziennej, nieustannej walce, o przekraczaniu granic i poszukiwaniu w sobie siły, która kryje się w każdej z nas. Kobiety muszą ciągle coś udowadniać. Każdego dnia borykają się ze stereotypami i uprzedzeniami. Ich siła, motywacja do działania są duszone nie tylko przez mężczyzn, bo także przez inne kobiety – matki, znajome, współpracowniczki i szefowe. Sylwia Chutnik i bohaterki jej książki opowiadają więc nie tylko o modzie na uprawianie sportów walki, ale o powolnych zmianach w postrzeganiu roli kobiet w naszym społeczeństwie.

Kobiety, które walczą to jest książka doskonała dla tych, którzy chcą coś zmienić w życiu. Dla tych, którym czasem na starcie brakuje siły do realizowania wyznaczonych sobie celów. Lub po prostu, stanie się ona motywacją do działania w każdym czasie i w każdej sytuacji. Dla mnie książka ta jest symbolem, znakiem czasów, w których kobiety chcą i umieją walczyć o swoje prawa z siłą, jakiej wcześniej nie ujawniały.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sylwia Chutnik, Kobiety, które walczą. Rozmowy z zawodniczkami sportów walki, W.A.B., Warszawa 2017. ISBN: 978-83-280-4751-8. 320 stron.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz