GÓRA

Kilka propozycji przedstawień szkolnych – Recenzja

Drama jest jedną z metod pracy nauczyciela z dziećmi, która przynosi znakomite efekty edukacyjno-wychowawcze. Każdy z uczących wie jednak, że jest to też metoda wymagająca dużego nakładu pracy oraz czasu. Nie zawsze istnieje możliwość wykorzystania dramy na zajęciach szkolnych. Jednak ważne uroczystości, apele nie mogą obyć się bez uczniowskiego przedstawienia. Jeśli więc macie problemy ze stworzeniem pomysłowego scenariusza, powinniście sięgnąć po „Scenariusze przedstawień szkolnych” Ewy Bajon.

Ewa Bajon jest nauczycielką z trzydziestoletnim stażem nauczania. Prowadzi też od wielu lat teatry szkolne i koła teatralne. To nieliczne z wielu innych działań znajdujących się w bogatym życiorysie autorki „Scenariuszy przedstawień szkolnych”. Nie można zatem mieć żadnych wątpliwości, iż książka, o której tu mowa, powstała na mocnym fundamencie realnych doświadczeń z pracy z uczniami w różnym wieku.

W „Scenariuszach przedstawień szkolnych” znajdziecie przykłady czternastu scenariuszy. Pojawia się tu też jeden z wierszy autorki – „Oda do szóstoklasisty”, doskonała na uroczystość pożegnania szóstych klas szkoły podstawowej. Scenariusze te powstały w celu ich wystawienia podczas: pasowania dzieci klas pierwszych na uczniów, świętowania urodzin szkoły, Dnia Nauczyciela, ukończenia szkoły, pożegnania ostatnich klas i innych uroczystości szkolnych. Propozycje te można też wykorzystać na zajęciach szkolnych kół teatralnych.

Teksty Ewy Bajon z pewnością zainspirują też nauczycieli do tworzenia własnych scenariuszy. Warto wspomnieć tu choćby o „Małym Księciu na planetach nauczycieli”. Scenariusz powstał na motywach utworu Antoine de Saint-Exupery „Mały Książę” i, moim zdaniem, jest jednym z lepszych tej autorki. Podobnie interesujące są: „Grunt to rodzinka” czy „Pożegnanie szkoły”. W każdym z tu wymienionych i pozostałych, występujących w książce, znaleźć można wiele interesujących pomysłów, które spodobają się nie tylko nauczycielom, bo także uczniom.

„Scenariusze przedstawień szkolnych” są jedną z propozycji stworzenia scenariusza uczniowskiego przedstawienia. Są przykładem motywującym do tworzenia własnych tekstów. Zaś same przygotowania do przedstawienia pozwolą na przeżycie wielu chwil radości. Te niezapomniane momenty na długo pozostaną w pamięci uczniów i nauczycieli.

“Scenariusze przedstawień szkolnych” Ewa Bajon, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2011, 115 stron. ISBN 978-83-7489-359-6.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz