GÓRA

Każdy z nas ma jakiś sekret

Sekretne życie pszczół„Sekretne życie pszczół” jest pierwszą i najpopularniejszą powieścią Sue Monk Kidd. Zawiera w sobie motywy powtórzone choćby w „Czarnych skrzydłach”. Zaliczyć można do nich konflikty na tle rasowym i problemy, z jakimi borykają się niezależne, silne kobiety w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Stanowią one tło opowiadanej historii. Na planie pierwszym zaś mamy ciepłą, pełną słońca, miodu i miłości opowieść, którą odbiera się wszystkimi zmysłami. Świat natury przeplata się tutaj ze światem ludzi. Każdy kryje w sobie jakieś tajemnice.

Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1964. Poznajemy najpierw czternastoletnią Lily, która mieszka z apodyktycznym ojcem i żyje z ogromnym brzemieniem, jakie nie powinno stać się doświadczeniem żadnego dziecka. Kiedy miała cztery lata, biorąc udział w rodzinnej kłótni, wzięła do ręki naładowany pistolet. Ten nagle wystrzelił, co stało się powodem śmierci matki dziewczynki. „Tyle wiem. Matka była wszystkim, czego pragnęłam. I odebrałam ją sobie”*. Ojciec gardził córką i upokarzał ją na każdym kroku. Tym, co pozwalało jej przetrwać, były pamiątki po matce, a wśród nich naklejka ze słoika od miodu przedstawiająca czarną Marię. Ta zawiodła ją do domu August. Tu poznała sekretne życie pszczół, odkryła prawdę o sobie i poznała, czym jest prawdziwa miłość.

„Sekretne życie pszczół” przypomina mi „Czarne skrzydła”. Jednak pierwsza powieść pisarki zauroczyła mnie opowieściami o życiu mieszkanek różowego domku z Tiburon, zachwyciła ciepłem, jakie stworzyły w swoim gospodarstwie. Nie był to łatwy czas dla czarnoskórych kobiet, które do tego żyły niezależnie od mężczyzn, prowadziły intratny biznes i świetnie sobie radziły. Niełatwe życie miała też biała dziewczynka, która się z nimi przyjaźniła. To jednak dzięki tym wspaniałym kobietom mogła wreszcie poznać czym są prawdziwa miłość, przyjaźń, bezpieczeństwo i co daje ciężka praca, która jednak przynosi wiele radości. W Tiburon Lily mogła wreszcie wyznać swoje sekrety, zyskać zrozumienie i pocieszenie. Nie muszę chyba przekonywać, że na czytelnika tej powieści czeka mnóstwo wzruszeń.

Sue Monk Kidd pokazuje, jak silną moc posiada natura. Przyciąga do siebie, za miłość odwdzięcza się miłością i urodzajem, oczyszcza ze wszystkiego, co złe, pomaga uporać się z obciążającymi sekretami i oczarowuje pięknem tworzenia. Ludzie budują sztuczne podziały, prowadząc do nienawiści. Ranią innych i siebie, zapominając, co jest w życiu najważniejsze. Kiedy przeczytasz „Sekretne życie pszczół”, będziesz wiedzieć, co może przynieść ci prawdziwe szczęście.

Sue Monk Kidd, Sekretne życie pszczół, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015. Tytuł oryginalny: The Secret Life of Bees. Przekład: Andrzej Szulc. ISBN:978-83-05501-4. 

Zobacz film “Sekretne życie pszczół” w reżyserii Giny Prince-Bythewood

Wejdź na stronę pisarki: www.suemonkkidd.com

*Sue Monk Kidd, Sekretne życie pszczół, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015, s. 14.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!