GÓRA

Każdy pierwszak ma coś z kosmity

Pierwszaki z kosmosuPola rozpoczęła naukę w pierwszej klasie. Pośród jej kolegów pojawili się też Toto i Titi, dzieci z kosmosu. Na ich planecie zamknięto szkołę, więc przybyli na Ziemię, by na niej kontynuować edukację. Mali bohaterowie niewiele wiedzieli o życiu ludzi, więc stawali się powodem licznych nieporozumień i zabawnych sytuacji. Jeśli jednak przyjrzymy się niektórym pośród pierwszaków, można stwierdzić, że niewiele różnią się od zagubionych kosmitów. Zabawna powieść Rafała Witka, „Pierwszaki z kosmosu”, to znakomita opowieść o przyjaźni, ludzkiej dobroci i więziach, jakie mogą powstawać tylko w klasie szkolnej.

Pola jest miłą, dobrą i mądrą dziewczynką. Dotykają ją takie problemy, jakie napotykają na swej drodze życiowej wszystkie pierwszaki. Bardzo szybko więc mali czytelnicy ją polubią i będą się z nią utożsamiać. Warto więc „Pierwszaki z kosmosu” przeczytać przede wszystkim tym dzieciom, które właśnie rozpoczynają naukę szkolną. Z pewnością podczas czytania lub słuchania tekstu, odnajdywać będą znane im sytuacje i postacie. To również pozwoli im uporać się pewnymi problemami, które także i je dotykają.

Dzięki lekturze „Pierwszaków z kosmosu” najmłodsi uświadomią sobie, że każdy z nas jest inny. To że żyjemy obok siebie, nie oznacza, że będziemy zachowywać się tak samo, mamy taki sam poziom wiedzy i będziemy mieli jednakowe poglądy na temat otaczającej nasz rzeczywistości. Rafał Witek uczy dzieci tolerancji dla odmienności, bo przecież obcy może szybko przestać być obcym. Choć nadal będę uczyć moje dziecko, że nie można rozmawiać z nieznajomymi dorosłymi, kiedy nie ma w pobliżu rodziców.

Docenić trzeba również szatę graficzną książki. Została pięknie wydana, a ilustracje Anety Krelli-Moch doskonale oddają charakter przedstawianych postaci i zachęcają dzieci do czytania. Co zaś najistotniejsze, ilustracje i tekst sprawiają, że szkoła przestaje być widziana w sposób stereotypowy, a więc jako przestrzeń, której trzeba się bać. Na każdej stronie odczuwa się nastrój radości i zabawy. Z nim zawsze powinna się uczniom kojarzyć szkoła.

Pierwszaki z kosmosu fragment„Pierwszaki z kosmosu” są wesołą opowieścią o życiu uczniów, którzy rozpoczynają naukę szkolną. Każdy z nich, jak dzieciaki z kosmosu, jest nieco zagubiony. Jednak dzięki pomocy przyjaciół i pani nauczycielki życie pierwszaka może być wspaniałą i radosną przygodą!

Rafał Witek, Pierwszaki z kosmosu, Wydawnictwo Bis, Warszawa 2014. Ilustrowała: Aneta Krella-Moch. ISBN: 978-83-7551-394-3. 92 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!