GÓRA

Każdy z nas jest wyjątkowy

David Almond napisał opowieść, która uczy dzieci pewności siebie i pokazuje, że każdy z nas może być wyjątkowy. Trzeba tylko w siebie uwierzyć. O chłopcu, który pływał z piraniami jest powieścią drogi, historią małego, cherlawego Stanleya Pottsa, który był człowiekiem niezwykłym, choć życie okrutnie go doświadczało. Ostatecznie jednak wszystko musiało się dobrze skończyć, bo tak zawsze dzieje się, kiedy ma się dobre i szczere serce.

Rodzice Stanleya Pottsa umarli, został więc zmuszony do zamieszkania z wujostwem. Wuj Ernie stracił pracę, zdecydował zatem, że będzie zarabiał, wytwarzając konserwy rybne. Zupełnie zatracił się w swoim biznesie. Kiedy zabił ukochane rybki Stana, aby dzięki nim stworzyć konserwę o zupełnie nowej jakości, chłopiec uciekł z domu, by podążać wraz z wesołym miasteczkiem. Tam odnalazł swoje przeznaczenie. Przełamał wszystkie swoje lęki, dojrzał i stał się kimś wyjątkowych – chłopcem, który pływał z piraniami.

Stanley był więc niezwykłym dzieckiem. Zmieniał życie każdego, z kim się zaprzyjaźniał. A wszystko to dlatego, że miał szczere i dobre serce. Nieco zwariowana opowieść Davida Almonda jest więc piękną powieścią o dojrzewaniu i poszukiwaniu swojego przeznaczenia. Losy Stana przekonują, że dobro do człowieka wraca. A ciężka praca zawsze owocuje przychylnością innych ludzi i ich wdzięcznością. Autor książki O chłopcu, który pływał z piraniami nie pozwala czytelnikowi biernie przejść przez opowiadaną historię. Zadaje mu pytania, zmusza do przemyślenia istotnych problemów i przypomina, co jest w życiu najważniejsze.

David Almond przekonuje, że najtrudniej jest pokonać swoją wewnętrzną piranię. Żeby spełnić marzenia, trzeba uporać się z własnymi lękami, ciężko pracować i po prostu – być dobrym człowiekiem. O chłopcu, który pływał z piraniami uczy wierzyć w ludzi. Bo przecież serca tych ludzi, mimo wszystkich zmartwień i wszystkich błędów, i wszystkich niepowodzeń, są dobre i szczere*.

David Almond, O chłopcu, który pływał z piraniami, Zielona Sowa, Warszawa 2016. Ilustrator: Oliver Jeffers. ISBN: 978-83-7983-636-9. 264 strony.

* D. Almond, O chłopcu, który pływał z piraniami, Zielona Sowa, Warszawa 2016, s. 263.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz