GÓRA

Każdy może być szczęśliwy!

Tobi. Oczy Eliszy„Tobi. Oczy Eliszy” opowiada o życiu w świecie, w którym zatracono najważniejsze z wartości. Miłość, dobro, przyjaźń właściwie przestały mieć jakiekolwiek znaczenie. Jednak nie dla wszystkich. To przez cały czas czytania powieści przynosi otuchę. Odbiorca wierzy, że dzięki Tobiemu, który ciągle musi się ukrywać i uciekać, drzewo przetrwa. Nie ma też wątpliwości, że bohater ujrzy swoją twarz w oczach Eliszy.

Timothée de Fombelle nie pozwala czytelnikowi na nudę. W drugim tomie opowieści o tytułowym Tobim ciągle się coś dzieje, a kolejno odkrywane tajemnice bohaterów, prowadzą do niespodziewanego zakończenia. Co prawda czytelnik wierzy, że Tobi i Elisza będą razem, ale nie przypuszcza nawet, czyje historie się ze sobą skrzyżują. Timothée de Fombelle pokazał, jak bardzo życie potrafi zaskakiwać, jak wiele prawdy może skryć jeden człowiek przed drugim i co się może wydarzyć, kiedy ludzie ceniący podstawowe z wartości moralnych, muszą egzystować w ukryciu, by przeżyć.

„Tobi. Oczy Eliszy” jest ciągiem dalszym opowieści o dzielnym, maleńkim chłopcu, który podczas swojej wędrówki po drzewie i pośród traw zamieszkałych przez obce ludy, poznaje historię swojej rodziny, ale też rodziny Eliszy. Bohater zrozumiał w końcu, jak bardzo tę dziewczynę kocha i jak wiele jest w stanie dla niej zrobić. Misternie skonstruowana przez pisarza układanka, składająca się z maleńkich elementów biografii poszczególnych bohaterów, została złożona w całość, której nikt się nie spodziewał. Timothée de Fombelle nie zdecydował się na oczywiste i proste rozwiązania historii, a wszystko to po to, by pokazać, jak bardzo może skomplikować się życie dobrych ludzi, kiedy wkradnie się zło.

Timothée de Fombelle napisał więc powieść, która staje się przestrogą dla współczesnego człowieka. Przestrzega go bowiem przed pochopnymi, łatwiejszymi decyzjami, które na zawsze zmieniają ludzi. Wybierając zło, można się szybko wzbogacić, ale prócz dóbr materialnych nie zyskuje się wiele, a jeszcze więcej można stracić. Pisarz pokazuje, co może się wydarzyć, kiedy dobro, miłość, przyjaźń i prawość schodzą do podziemi, kiedy są zamykane w więzieniach lub zabijane. Życie na świecie umiera, jak umierało powieściowe drzewo. Podobnie dzieje się, kiedy ludzie nienawidzą wszystkiego, co inne i obce. Często okazuje się, że ten, kogo najbardziej się boją, staje się najwierniejszym przyjacielem, a może nawet okazać się kimś więcej. W drugim tomie opowieści Tobi jest już legendą. Ci, którzy nie przeszli jeszcze na stronę zła, uznają go za bohatera, który jako jedyny może doprowadzić do uratowania drzewa, a wraz z nim dawnego życia.

Timothée de Fombelle daje czytelnikom nadzieję. Zdaje się przekonywać, że jeśli tylko w naszym życiu znów zawitają miłość, dobro i przyjaźń, jeśli będą ważniejsze od dóbr materialnych, mamy szansę na szczęście. Jeśli to nie nastąpi, będziemy umierać, jak powieściowe drzewo. Ojciec głównego bohatera nieustannie głosił wiarę w życie, w możliwość jego odnowy. „Tobi. Oczy Eliszy” jest więc opowieścią przekazującą pozytywne przesłanie. Jeśli tylko zaufasz życiu i uwierzysz w prawdziwą miłość, będziesz szczęśliwy. Głoszenie wiary w moc sprawczą podstawowych wartości moralnych, to największa siła powieści Timothée de Fombelle.

Timothée de Fombelle, Tobi. Oczy Eliszy, Znak emotikon, Kraków 2015. Tytuł oryginalny: Tobie Lolness. Lex Yeux d’Elisha. Przekład: Janina Błońska, Krzysztof Błoński. Ilustracje: François Place. ISBN: 978-83-240-3308-9. 448 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!