GÓRA

Każdy jest ważny

Czytam książki dla dobrych historii. A zbiór opowiadań Wszystkie kolory świata to nie tylko dwadzieścia dobrych literacko tekstów, bo także wspaniałe ilustracje i przesłanie - uzmysłowienie wszystkim, a dzieciom i młodzieży szczególnie - że każdy z nas jest ważny i każdy zasługuje na szczęście.

Chciałabym napisać, że takie książki nie są dziś potrzebne. Ale nie mogę tego zrobić. Polska od lat znajduje się na czele państw z najwyższym odsetkiem samobójstw wśród młodzieży. Młodzi ludzie są ofiarami przemocy domowej i szkolnej, do której dołącza cyberprzemoc. Nie są akceptowani wśród rówieśników, a każda inność jest dyskryminowana. Nie przesadzam. Wystarczy przeczytać w internecie komentarze, jakie znajdują się pod artykułami o strajkach kobiet czy manifestacjach osób LGBT+. O zdrowiu psychicznym młodych ludzi dużo się mówi zwłaszcza teraz, w kontekście pandemii i zdalnego nauczania. Jak nigdy dotąd telefon zaufania 116 111, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, jest potrzebny i potrzebuje wsparcia.

Czterdziestu trzech pisarzy i ilustratorów, znanych nam autorów wspaniałych i chętnie czytanych przez młodych odbiorców książek, za darmo napisało i zilustrowało dwadzieścia opowiadań, w których pokazują bohaterów wyśmiewanych, doświadczających przemocy fizycznej i psychicznej z powodu swojej inności. Nie jest to tylko homoseksualizm, to także bieda, niepełnosprawność, inne, niż powszechnie przyjęte zainteresowania, inny styl życia. Wszyscy oni są stygmatyzowani z powodu swojej odmienności. A dobrze wiemy, że pretekstem do wyśmiania kolegi czy koleżanki z klasy może być błahostka. I oprawcy – o czym się rzadko mówi – sami są najczęściej ofiarami przemocy domowej. Znani pisarze i ilustratorzy pokazują, jak cienka jest granica między ofiarami i prześladowcami. I jak często dzieci przenoszą wzorce wyniesione z domu do swojego środowiska rówieśniczego. Oraz wreszcie – wszyscy jesteśmy do siebie podobni. Nie możemy odwracać oczu od cierpienia naszych kolegów. Wspólne działanie, zauważenie problemu, mogą odmienić czyjeś życie. A często nawet je uratować. Wszystkie kolory świata polecam więc do rodzinnego czytania. To są teksty obowiązkowe dla dzieci i dorosłych.

Książki na zadany temat, nie zawsze są dobre. Ta jest wyjątkowa. Pośród dwudziestu opowiadań wybierzecie swoje ulubione. Ja też takie mam. To Czort i żaba Marty Kisiel z ilustracjami Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno, bo zakochana jestem w serii Małe Licho. Najwięcej jednak o idei tej książki mówi Najzamieszkańszy Dom Pawła Beręsewicza z ilustracjami Agaty Królak. Pisarz tak dobitnie wyłożył nam swoim opowiadaniem istotę powstawania wszelkich uprzedzeń i stereotypów. Keczuista jest obcy, inny. Ale tak nieoczekiwanie okazał się być podobny do swoich sąsiadów. Wystarczyło go lepiej poznać.

Wszystkie kolory świata jest więc motywem do poznawania drugiego człowieka. Autorzy opowiadań, które znalazły się w tym zbiorze, przestrzegają przed zbyt pochopnym ocenianiem innych. Uczą empatii, pomagania, a nie odwracania oczu od cierpienia rówieśników. Każdy z nas jest inny, ale każdy jest ważny i każdy ma prawo do szczęścia. Jestem przekonana, że po przeczytaniu tej książki, zrozumieją to wszystkie dzieci i że zachęcą do sięgnięcia po nią również dorosłych. A ci, którzy nie otrzymają wsparcia i zrozumienia w swoim domu, mogą zadzwonić do telefonu zaufania 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Całkowity dochód ze sprzedaży tej książki jest przeznaczony na jego wsparcie.

Szczegółowe informacje

Autorzy:Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Barbara Kosmowska, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Joanna Rudniańska, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych-Korczyńska, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Adam Wajrak, Rafał Witek
Tytuł:Wszystkie kolory świata
Wydawnictwo:Agora dla dzieci
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2021
Ilustracje:Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Monika Hanulak, Jona Jung, Katarzyna Kołodziej, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Daniel de Latour, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rusinek, Piotr Socha, Marianna Sztyma, Anna Wielbut
ISBN:978-83-268-3624-4
Strony:272
Wstęp:Przemek Staroń

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz