GÓRA

Każde dziecko może być filozofem!

Życie, co to takiego? Słuszną odpowiedzią zdają się być słowa Jérôme’a Ruilliera: „To zastanowienie się nad tym pytaniem, bez szans na odpowiedź”. Co zrobisz, kiedy zada je twoje dziecko? Możesz starać się mu wyjaśnić ten trudny problem. Możesz też sięgnąć po książkę „Życie, co to takiego?” Oscara Brenifiera z ilustracjami wspominanego już Jérôme’a Ruilliera. Co prawda nie wiadomo, czy znajdziesz odpowiedź na zadane pytanie. Jedno jest pewne – ciebie i twoje dziecko czeka wiele godzin fascynujących rozmów o problemach związanych z istnieniem człowieka!

„Życie, co to takiego?” to książka z serii „Dzieci Filozofują”. Jest ona próbą odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Wiemy, że znalezienie jej jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Książka ta nie jest jednak, jakby się mogło wydawać, narzędziem wyręczającym rodziców. Wręcz przeciwnie.

Podzielona została na sześć części. Każdą z tych części otwiera jedno pytanie szczegółowe, rozpoczynające dyskusję na temat różnych aspektów istnienia. Mamy zatem pytania dotyczące – ludzkiego szczęścia, ambicji, nieszczęścia, przyczyn naszego istnienia i sensu życia, a także śmierci. Każdy z tych problemów wyodrębniony został wyraźnie graficznie. Każdy uzupełniono zabawnymi ilustracjami, które wielokrotnie łagodzą ton wypowiedzi i sprawiają, że mali czytelnicy nie czują ciężkości i powagi podejmowanej tematyki. Bo, że mowa jest tu o sprawach ważnych, jeśli nie najważniejszych, nie można mieć żadnych wątpliwości.

Kiedy wzięłam do ręki „Życie, co to takiego?”, wydawało mi się, że nie wystarczy nam czytania na jeden wieczór. Jak bardzo się pomyliłam, wie tylko ten, kto już tę książkę przeczytał. Okazało się, że postawione pytania stają się tylko pretekstem do stawiania nowych. Motywem do poszukiwania wielu z możliwych odpowiedzi, do dyskutowania na temat propozycji odpowiedzi dawanych przez autora. Rozmowa na temat szczęścia trwała cały wieczór i wiele problemów nie zostało jeszcze wyjaśnionych. Co związane było z tym, iż „Życie, co to takiego?” doskonale sprawdzi się wśród czytelników starszych, a więc mających powyżej szóstego roku życia. Co nie oznacza, że i dzieci młodsze nie będą mieć frajdy z obcowania z tą książką. Mądry rodzic będzie wiedział, co i dla nich można z niej wybrać. Wszystkich zarówno małych, jak i dużych czytelników tej książki zauroczą znajdujące się na końcu każdej jej części puenty. Stanowią one podsumowanie do podejmowanej dyskusji i mogą nam posłużyć za życiowe motta. Są mądre i poruszające.

„Życie, co to takiego?” jest książką, która uczy myśleć i mieć własne zdanie. Jest to dokonała lekcja dla dzieci i rodziców. Mali czytelnicy spostrzegą, że na jedno pytanie można znaleźć wiele odpowiedzi, a pytając można wiele się nauczyć o sobie i świecie. Dorośli zrozumieją, że narzucanie najmłodszym własnego zdania nie uczy ich samodzielnego myślenia. Książka Oscara Brenifiera pokazuje, że z dialogu dorosłych i dzieci wyniknąć może wiele dobrego.

Oscar Brenifier, Życie, co to takiego?, Zakamarki, Poznań 2013. Tytuł oryginału: La vie, c’est quoi? Ilustracje: Jérôme Ruillier. Tłumaczenie: Magdalena Kamińska-Maurugeon. Seria: Dzieci Filozofują. ISBN: 978-83-7776-030-7. 96 stron.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz